PARIŽ. Simone Veilovej - žene, ktorá prežila nacistický holokaust a neskôr sa stala jednou z najpopulárnejších francúzskych političiek - sa rok po jej smrti dostalo mimoriadnej pocty. Pohovali ju v parížskom Panteóne, kde sú uložené telesné pozostatky národných hrdinov Francúzska. Píše o tom agentúra AP.

Na posledný odpočinok uložili Veilovú v tejto monumentálnej stavbe v nedeľu spolu s jej manželom Antoineom, ktorý zomrel v roku 2013. 

Symbolickej ceremónie za prítomnosti rodinných príslušníkov a známych osobností verejného života sa zúčastnil aj prezident republiky Emmanuel Macron, ktorý vystúpil s prejavom. 

Veilovej rakva bola v Paríži dva dni vystavená v Pamätníku holokaustu, kde jej bolo možné vzdať úctu.

Simone Veilová stála na čele boja za legalizáciu interrupcií vo Francúzsku a v rokoch 1974-79 pôsobila ako ministerka zdravotníctva. Bola považovaná za poprednú morálnu autoritu a ako političku ju rešpektovali obe strany politického spektra.

V rokoch 1979-82 ako prvá žena zastávala Veilová funkciu predsedníčky Európskeho parlamentu, ktorého poslankyňou bola až do roku 1993. Je štvrtou ženou pochovanou v Panteóne; mužov tam leží 72, sumarizuje AP.