PARÍŽ, BRATISLAVA. Francúzsky najvyšší správny súd vyhlásil kontroverzný zákaz celotelových plaviek burkiny za nezákonný. Štátna rada v piatkovom verdikte podľa agentúry AFP konštatovala, že základné slobody možno obmedziť iba „pri dokázaných rizikách“. Zákaz označil za diskriminačný. Na súd sa obrátili Výbor proti islamofóbii vo Francúzsku a tiež Liga za ľudské práva.

Štátna rada reagovala na zákaz mesta Villeneuve-Loubet, podľa médií by však malo rozhodnutie predstavovať precedens aj pre ostatné mestá. Zákaz burkín vydalo asi 30 letovísk na francúzskej riviére ako reakciu na teroristické útoky. Agentúra Reuters pripomína, že ide o dočasný verdikt, ktorý súd vydáva v prípadoch, keď potrebuje na zváženie všetkých okolností viac času.

 

 

Pokuta 38 eur

Kúpanie v celotelových plavkách ako prvé zakázalo mesto Cannes, nasledovalo mesto Villeneuve-Loubet a korzické Sisco. V Cannes už tri moslimky museli za nosenie burkín zaplatiť pokutu 38 eur.

Plavky zakázalo aj mesto Nice, kde pri júlovom teroristickom útoku zahynulo 85 ľudí. Oblečenie je „ostentatívne“ „a spája sa s príslušnosťou k teroristickému hnutiu, ktoré nám vyhlásilo vojnu,“ odôvodnilo rozhodnutie mesto Nice.

Debata o celotelových plavkách rozdelila Francúzsko, a vyvolala zmiešané reakcie v celej západnej Európe. Zákaz podporil i francúzsky premiér Manuel Valls, lebo plavky podľa neho vychádzajú zo "zotročenia ženy", a preto nie sú zlučiteľné s francúzskym hodnotovým systémom. Neskôr upresnil, že nie je za ich celoštátny zákaz.

Druhý tábor zákaz kritizoval. „Moslimovia sa tiež stali obeťami terorizmu a mnohí statočne pomáhajú v boji proti terorizmu v Európe. Tento zákaz nie je nič iné ako skryté vyjadrenie islamofóbie," povedal podľa agentúry AFP Ebrahim Moosa, profesor islamských štúdií na University of Notre Dame a autor knihy Islam a moderný svet.

 

 

Policajti vyzliekali moslimku

Diskusiu vyostrili stredajšie fotografie francúzskych policajtov, ktorí stáli nad moslimkou na pláži v Nice a nútili ju, aby si celotelové plavky vyzliekla. Vo štvrtok v niekoľkých mestách demonštrovali Francúzky za ich právo nosiť plavky, aké chcú.  

Vo Francúzsku už majú moslimky zákaz nosiť nikáby a burky, pretože platí zákon zakazujúci zahaľovanie tváre. Burkiny však tvár nezahaľujú. Väčšinou ide o nohavice, vrchnú časť a pokrývku hlavy. Moslimky sa tak môžu kúpať bez toho, aby porušovali náboženské pravidlá. Slovo burkiny vzniklo spojení slov burka a bikini.

 

Protesty proti zákazu celotelových plaviek. 

 

Prečítajte si aj Strach a nenávisť