Slávna americká herečka švédskeho pôvodu GRETA GARBO (skutočné meno - Greta Lovisa Gustafsson) sa narodila 18.9.1905 v Štokholme vo Švédsku. Za účinkovanie vo filmoch Anna Christie, Romanca, Violetta a Ninočka bola nominovaná na Oscara za najlepší ženský herecký výkon. Toto ocenenie však získala až v roku 1954, keď ju ocenili za nezabudnuteľné herecké výkony.

Zvodný herecký výkon predviedla v úlohe špiónky vo filme Mata Hari z roku 1931. Jej výkon vo filme Dáma s kaméliemi z roku 1936 je považovaný za vrchol jej hereckej kariéry.  

Garbo bola prvou cudzinkou, ktorej sa v 20. rokoch podarilo preniknúť medzi najpopulárnejšie osobnosti amerického filmového sveta a svoje výsostné postavenie si udržala celých 15 rokov. Hrala v 25 amerických filmoch, z ktorých 14 bolo zvukových. 

 

 

Americký filmový inštitút ju zaradil na piate miesto v päťdesiatke najväčších filmových legiend. Ako najkrajšiu ženu ju zapísali aj do Guinnessovej knihy rekordov. Má aj svoju hviezdu na Hollywoodskom chodníku slávy a v roku 2005 americká a švédska pošta vydali dve spomienkové známky. Zomrela 15. apríla 1990 v New Yorku.

 

Prečítajte si aj Amélia z Montmatru oslavuje štyridsiatku