Myslím, že to bol najprekvapujúcejší kompliment od cudzieho muža, na aký si pamätám. Vychádzala som zahĺbená z úradnej budovy, keď mi otvoril dvere a utrúsil, že krajšiu vôňu, než je môj parfum, na žene necítil. Nič viac nepovedal, iba sa usmial a odišiel. Aj ja som sa dlho usmievala a cítila sa veľmi žensky.

Každá žena má rada komplimenty, pristúpi občas na flirtovanie a zvádzanie považuje za vzrušujúcu záležitosť. Ale musí byť na to vhodný čas, nálada, okolnosti a príjemný pocit na oboch stranách - u muža i u ženy. 

Chcem preto veriť, že veľa žien necíti právo na zvádzanie tak, ako ho najnovšie bráni francúzska herečka Catherine Deneuvová a s ňou 99 žien v otvorenom liste, ktorý zverejnil denník Le Monde.

"Mužov potrestali rýchlo, prinútili ich odísť zo zamestnania, pritom všetko, čo urobili bolo, že sa dotkli niekoho kolena alebo sa pokúšali uchmatnúť si bozk," píšu umelkyne v otvorenom liste, v ktorom kritizujú kampaň #MeToo a bránia právo mužov na zvádzanie.

Priznávam, že som si to musela prečítať niekoľkokrát. Rozmýšľala som, prečo by sa mal nejaký šéf dotknúť môjho kolena, či sa dokonca snažil ukradnúť bozk? Lebo kampaň #MeToo bola zväčša o tom, že k sexuálnemu obťažovaniu dochádzalo na pracovisku. Mám ja chytiť môjho podriadeného za zadok, keď sa mi páči alebo sa ho snažiť pobozkať, keď vysvetľuje nejaký pracovný problém či má prezentáciu? Nekončí jedno právo tam, kde sa začína právo iného? Neprestáva mať muž právo na zvádzanie, ak o to žena nestojí a nie je jej to príjemné?  A je chytanie za koleno naozaj zvádzanie alebo len nechutný pokus dostať sa od kolena vyššie?

 

 

V kampani #MeToo ale nehovoríme o zvádzaní, dokonca ani o sexe, ale o zneužívaní moci. Pretože, ak šéf chytí podriadenú za koleno, tak ju núti uvažovať o tom, či odmietnutie nebude znamenať koniec jej kariéry. A muž sa musí rozhodovať rovnako, ak ide o chúťky jeho šéfky. Je jedno, či sa to deje v malej firme alebo vo veľkom Hollywoode.

Žiadna veľká kampaň nie je úplne spravodlivá a ani #MeToo určite nerozlišuje presne vinníkov. Ale ak sto významných žien nepochopilo význam kampane pre obete i pre budúci rešpekt medzi mužmi a ženami, tak je to smutný obraz, ktorý vysvetľuje, prečo tak dlho trvalo, než sme o tom začali hovoriť verejne.