Počas prázdnin sa svet začne točiť akosi inak, pomalšie, všetci máme viac času, neponáhľame sa tak.... či to sa mi iba zdá??

Ako decko som prázdniny milovala. To boli dni! Na každý jeden som sa úprimne tešila. Nemyslite si, že som ich trávila „za hranicami všedných dní“, to nie , prežívala som ich v malej dedine na západe, ale tam vám bolo akosi čo robiť vždy.

Len sa objavila predpoveď počasia s teplotami 28°C, už sme brali tašku, s ktorou normálne chodila mama do obchodu, len my sme dali do nej deku, sklenenú fľašku žltej alebo červenej malinovky a vyrazili k rieke. Nedbali sme na znížené množstvo ozónu v atmosfére, na prehlbujúcu sa ozónovú dieru a ani neviem, či sme mali krém s dostatočne vysokým ochranným faktorom, ale čvachtali sme sa veselo vo vode až do neskorého popoludnia, ležali v tráve, na kliešte sme tiež nemysleli a pozerali na oblohu, kde sme závideli oblakom plávajúcim po oblohe z ďalekých krajín až k nám, aspoň sme si mysleli, že prichádzajú z ďaleka. Alebo sme išli po vyschnutom koryte miestneho  potoka  čo najďalej od našej viesky..... vrátili sme sa poriadne unavení a dostali sme aj patričnú hubovú polievku doma, pretože nik z dospelých netušil, kam sme šli. Pevné linky boli málo, mobilné vôbec. Ale boli sme pyšní, lebo iba málokto sa dostal takýmto spôsobom až do tretej dediny J.

Na zdravú stravu sme tiež veľmi nedbali, do ruky krajec chleba s masťou, maslom a rajčinu,  či papriku k tomu. Ak  sme chceli byť exotickí, rozmixovali sme si maliny s mliekom na koktejl..... ešte teraz cítim ich vôňu z maliniska konča našej záhrady! Mňam....

Kondičku nám udržiavala naháňačka, skákanie gumy a vybíjaná. To sme mohli robiť od rána do večera, ak sa nedalo kúpať.

Samozrejme, boli aj vážnejšie prázdniny, ktoré som trávila nie celkom podľa mojich predstáv, ale snaha vybočiť z každodenného rytmu tam bola a zostala mi až do tohto pokročilého dospeláckeho veku.

Poviete si, že čo už teraz s prázdninami? Už nie sme deti a ani deti, ktorým by sme museli vyplniť voľné dni, nemáme? Tak ako stráviť čas plný slnka a dusna, keď skákaťgumu sa už akosi nepatrí? Nie tak pesimisticky, poprosím!

Stačí iba málo, aby sme zažili niečo nové, nečakané a pre nás nezvyčajné a aspoň na pár chvíľ sa zmenili na zvedavé detiská. Nemusíme chodiť do Chorvátska, Grécka, či ešte ďalej. Krásne leto môžeme zažiť aj doma, na Slovensku, ba ani nemusíme odísť z nášho bydliska.

Kedy ste boli naposledy v miestnom múzeu? A prečo nie? Alebo kedy ste išli domov inou, než zvyčajnou  trasou? Možno nájdete maličkú čajovňu, či kaviarničku, kde vám pripravia veľmi chutný čaj, či inú kávu, na akú ste zvyknutá a pridajú k nej aj dobrý koláčik. Že držíte diétu? Veď ten maličký kúsok po ceste domov „vychodíte“ J.  Alebo si iba tak sadnúť do parku na lavičku a sedieť, na nič nemyslieť, užívať si prítomnosť a sledovať, či sa oblak známy z detstva neobjaví znovu…

Na pekne a príjemne strávené prázdniny nepotrebujeme veľký finančný obnos a lukratívnu destináciu. Stačia ľudia, s ktorými sme radi na svete, stačia dve decká niečoho dobrého na osvieženie..... a čo na tom, že je pod mrakom?

Hlavu hore, nič sa nedeje – aj pod zamračenou oblohou sa dajú prežiť iskrivé momenty.

Prajem vám prázdniny plné radosti, veselia a zážitkov, z ktorých budete čerpať, keď prídu tie klasické, neprázdninové, starosti.

 

Prečítajte si aj Priateľstvo otestuje úspech