Začínali ste v televízii so šoubiznisom, dnes sa venujete investigatívnej žurnalistike, kde riešite závažné trestné činy. Ako nastane takáto novinárska zmena?

"Dospela som (smiech). Keď som prišla do televízie,  bola som rozkokošené dievčatko, ktoré sa hľadalo. Robila som ľahšie témy. No časom ma to prestalo baviť a ja som pochopila, že povrchné rozhovory mi nič nedávajú. Pamätám si keď som raz odišla z jedného večierku a začala sa náhodne rozprávať s ľuďmi, čo žijú na ulici. Dalo mi to oveľa viac a ja som pochopila, že život je o niečom inom a televízia má aj iný význam, ako zabávať ľudí. Ukazovať skutočný život a realitu.

Netrvalo dlho a ja som vyzula lodičky, dala tenisky. Onedlho som poznala všetkých bezdomovcov,  zlodejov, narkomanov či  dílerov ...a mojim svetom sa stala ulice, kde som sa naučila pohybovať. Priznám sa, že dodnes sa tam cítim lepšie, ako na snobských večierkoch."

 

Nenaháňali ste len narkomanov a zlodejov, boli ste aj vo vojnovej zóne na Ukrajine či v drogovom karteli v Mexiku. Je téma, pri ktorej si poviete, toto už je veľmi nebezpečné, do toho nejdem? Bežne zažívate vyhrážky a sledovanie.

"Ja sa riadim intuíciou.  A to nie len v súkromí, ale ja pri svojej práci. Uvedomujem si, že často riskujem, no je to moja voľba, aj to súčasť práce investigatívneho novinára. Snažím sa však eliminovať riziká. Ešte sa mi nestalo, žeby som z nejakej reportáže cúvla, lebo je až moc nebezpečná. Boli chvíle, kedy som mala pocit, že sa niečo chystá a tak som bola viac opatrná."

 

Kristína Kövešová.  Foto - facebook KK

 

Nepovedali ste si to, keď zavraždili Jána Kuciaka a jeho snúbenicu Martinu? Dodnes nevieme, kto to bol.

"Je to ohavný čin, ktorý sa nikdy nemal stať. Bola som z toho zhrozená, že niekto zavraždil dvoch mladých nevinných ľudí. Toto sa nikdy nemalo stať. Okrem ľudského smútku, to u mňa vyvolalo pocit bojovať za spravodlivosť ešte viac. Nedovoliť zabudnúť, spojiť sily, nenechať sa zastrašiť. Novinári sa nemôžu báť  ...nikdy!"

 

Investigatíva sa až na pár výnimiek na Slovensku spája s novinármi, nie s novinárkami. V čom  je to výhoda a v čom nevýhoda, keď sa takýmto témam venuje žena?

"To, že som žena môže mať aj isté  ženské výhody J Myslím si, že kedy do niektorých konfliktov  prišiel mohutný muž, asi by už dostal. U mňa sú kriminálnici naozaj veľa krát v údive, že pred nimi stojí drobná žena, ktorá sa ich otvorene pýta, napríklad kto tu predáva drogy ...a ešte s úsmevom. Často sú z toho v šoku a namiesto prvej reakcie – facky, sa začnú smiať...a potom až kričia.

Nevýhoda je, že si uvedomujem, že ak budem matkou, budem musieť chrániť svoje deti. Viete teraz je to len o mne, potom to bude už o rodine.!

 

Stalo sa vám, že ste sledovali niekoho, kto bol na konci nevinný?

"Nie. Vždy si všetko preverím. Nemôžem si dovoliť odvysielať niečo, čo nie je pravda. Viem, že ako novinárka by som skončila."

 

Policajná domová prehliadka v Pezinku u muža, ktorý dával sexuálne návrhy 11-ročnému dievčaťu. Foto - facebook KK

 

V poslednom čase sa venujete pedofilom, máte vlastný profil 11-ročného dievčaťa, cez ktorý sa vám podarilo usvedčiť niekoľko mužov. Ako vnímate pedofilov?

"Pedofília je choroba, ktorá sa má liečiť. Títo ľudia sa tak narodia, no musia vedieť, že nemôžu prekročiť istú hranicu. Problém mám s tými, ktorí ju prekročia a od detí chcú sexuálne uspokojenie. Tých som za posledný týždne pristihla niekoľko. Naozaj ich je veľa a ja som smutná z toho, že pre svoje zvrhlé sexuálne chute dokáže niekto zničiť životy nevinných detí.

Viete, pravidelne mi píšu ich obete, s niektorými som sa aj stretla, 11,12,13-ročné dievčatá. Boli zneužité staršími mužmi, často im zobrali poctivosť. Pozerať sa do ich očí, vidieť ten smútok, bolesť  - je to pre mňa ťažké. No práve preto je dôležité o tom hovoriť."

 

Nenahrádzate často políciu či orgány činné v trestnom konaní? 

"Áno, je to pravda. No pokiaľ nebude na SR fungovať všetko ako má budem to robiť. Nemôžem sa pozerať na to, ako sa ubližuje nevinným a kriminálnici si tu dovoľujú na slušných ľudí. Často spolupracujem s políciou, dávam im informácie a dôkazy, aby sa to niekam pohlo. Takmer po každej mojej reportáži je začaté trestné konanie.  Pravidelne som na výsluchoch."

 

Kristína Kövešová.  Foto - facebook KK

 

Musí to byť tlak venovať sa neustále ťažkým témam a vidieť obete v detskom veku. Ako sa dokážete odreagovať a motivovať, aby ste šli do ďalšej ťažkej témy?

"Je to ťažké. Som človek a vo svojom súkromí som veľmi citlivá, často to na mňa doľahne ... snažím sa preto hľadať v živote balanse, aby som sa nezbláznila. A nie raz si aj poplačem. Moji blízky vedia, že ma musia veľa objímať. Veľa zla, ktoré vidím si kompenzujem dobrom .. Mám okolo seba veľa dobrých ľudí, milujem zvieratá, tých mám tiež niekoľko, teraz 3 psíkov. (2 zachránených)."

 

Ktorá z reportáži vás zasiahla najviac? Prípadne, ktorá bola pre vás najväčším povzbudením robiť tieto témy ďalej a lepšie?

"Vždy je tá, na ktorej aktuálne pracujem.!

 

 

Koncom septembra budete viesť novú investigatívnu live show, kde sa budete venovať odhaľovaniu zločinu, diskutovať s odborníkmi o príčinách, hovoriť o tom, ako rozmýšľajú zločinci a psychopati. Prečo ste sa do takejto show pustili a ako to môže pomôcť pri riešení týchto zložitých problémov?

"Začíname robiť aj novú investigatívnu talkshow s názvom Profil zločinu,  kde budeme ukazovať zákulisie našich prípadov. Ľudia, ktorí majú radi kriminálky si prídu na svoje , budeme  hovoriť s vyšetrovateľmi, sexuológmi a inými odborníkmi z branže, ukážeme aj videozáznami, kriminálnikov ale aj ich obete ... Pre mňa osobne ide najmä o prevenciu, teraz v septembri napríklad budeme hovoriť o mužoch, ktorí hľadajú mladé dievčatá - pedofiloch. Bude tam väčší priestor všetko rozobrať, než je v reportážach.  A najmä, môžeme povedať všetko! Takže kto sa nebojí, má rád krimi  a chce pomôcť meniť svet rada ho osobne uvidím."

 

Pomôže takáto diskusia rodičom zistiť, ako by mali chrániť svoje deti?

"Je dôležité poznať svet okolo nás, nie len ten dobrý, ale aj ten zlý. Ak poznáme zlo, dokážeme sa proti nemu chrániť. Ja keď som sa rozprávala so skutočnými odborníkmi z brandže vždy mi to pomohlo. Pochopila som, ako kriminálnici myslia, ako konajú, o čo im ide a najmä ako máme deti pred ich prepracovanými taktikami chrániť. Je dôležité komunikovať, najmä s deťmi. Žijeme v dome internetu, kde sa takéto kriminálne skutky rozmáhajú čoraz viac. Nemôže pred tým zatvárať oči."

 

Máte nejaký nesplnený novinársky cieľ? Chcete sa téme krimi venovať aj ďalšie roky?

"Naučila som sa žiť pre prítomný okamih a od istého momentu som si prestala robiť plány – že tu chcem kariéru, tu muža a deti. Maximálne prijímam to, čo mi život dáva a s pokorou. A čo bude ? Ak chcete toho tam hore rozosmiať povedzte mu o svojich plánoch :)."