Hoci sú fyzické útoky na novinárov a novinárky najviditeľnejším porušovaním slobody tlače, výrazným a často prehliadaným problémom je ekonomický tlak. Ekonomický ukazovateľ v Indexe slobody tlače Reportérov bez hraníc (RSF) klesol v roku 2025 na bezprecedentnú, kritickú úroveň. Výsledkom je, že globálny stav slobody tlače je po prvý raz v histórii indexu označený za „ťažkú situáciu“.

Slovensko: slobodá médií klesla o 9 miest

Uviedla to organizácia Reportéri bez hraníc (RSF), ktorá aj tento rok zostavila rebríček slobody tlače. Slovensko sa v aktuálnom rebríčku prepadlo o deväť miest a skončilo na 38. mieste zo 180 hodnotených krajín.

Tak ako pred rokom sa prvé umiestnilo Nórsko, na čelných miestach rebríčka slobody tlače ho dopĺňajú Estónsko, Holandsko a Švédsko.  Česká republika si medziročne polepšila o sedem miest a je desiata. Do prvej desiatky sa okrem Česka vošli Fínsko, Dánsko, Írsko, Portugalsko a Švajčiarsko.

Spojené štáty klesli o dve pozície na 57. miesto. Rusko sa prepadlo o deväť miest a je teraz 171. Najhoršie hodnotená zostáva Eritrea.

Médiá ničí ekonomický tlak

Celkovo konštatovala organizácia Reportéri bez hraníc úpadok slobody tlače v mnohých krajinách sveta. Za jeden z hlavných — a pritom často podceňovaných — faktorov jej oslabovania označila ekonomický tlak. Ten je spôsobený najmä koncentráciou vlastníctva médií, tlakom zo strany inzerentov a finančných podporovateľov, ako aj neexistujúcou, obmedzenou alebo netransparentne prideľovanou verejnou pomocou.

Údaje z ekonomického ukazovateľa Indexu RSF jasne ukazujú, že dnešné médiá sú rozpoltené medzi snahou zachovať si redakčnú nezávislosť a zabezpečiť svoje ekonomické prežitie.

“Zaručiť slobodu, nezávislosť a pluralitu v dnešnom mediálnom prostredí si vyžaduje stabilné a transparentné finančné podmienky. Bez ekonomickej nezávislosti nemôže existovať slobodná tlač. Keď sú médiá finančne oslabené, sú nútené bojovať o pozornosť publika na úkor kvalitnej žurnalistiky a môžu sa stať ľahkou korisťou oligarchov či verejných činiteľov, ktorí ich chcú ovládnuť. Keď sú novinári existenčne ohrození, strácajú schopnosť brániť sa nepriateľom tlače — šíriteľom dezinformácií a propagandy. Mediálna ekonomika musí byť urýchlene obnovená tak, aby podporovala novinársku prácu a zabezpečovala produkciu dôveryhodných informácií, ktoré sú prirodzene nákladné. Riešenia existujú a musia sa aplikovať vo veľkom rozsahu. Finančná nezávislosť médií je nevyhnutnou podmienkou na zabezpečenie slobodných, dôveryhodných informácií v službe verejného záujmu,” uviedla Anne Bocandé, riaditeľka redakcie RSF.

Zásahy Donalda Trumpa

Nevídanej ekonomickej kríze umocnenej náhlym zmrazením americkej finančnej pomoci a rastúcim vplyvom ruskej propagandy čelia nezávislé médiá v Európe a Strednej Ázii, konštatuje organizácia. Zraniteľný sektor ešte oslabilo pozastavenie financovania Rádia Slobodná Európa / Rádia Sloboda (RFE/RL) a americkej Agentúry pre medzinárodný rozvoj (USAID) administratívou amerického prezidenta Donalda Trumpa.

V prípade Ukrajiny, ktorá je v rebríčku na 62. mieste, približne 90 percent spravodajských redakcií prežíva vďaka dotáciám, primárne tým od Spojených štátov, uvádza RSF, podľa ktorej odobratie tejto pomoci ohrozuje spoľahlivé spravodajstvo o ruských vojnových zločinoch.