Minulý týždeň poslalo niekoľko izraelských stredných škôl domov študentky, pretože prišli na vyučovanie v šortkách. Dievčatá porušili školský poriadok. Ten povoľuje krátke nohavice chlapcom, ale nie dievčatám. Študentky proti takejto diskriminácii spustili kampaň na sociálnych sieťach a téma sa dostala aj do hlavných správ.    

Na izraelských štátnych základných a stredných školách platí, že deti nosia jednotné bavlnené tričká s logom školy a nohavice alebo sukne podľa vlastného výberu. Na stredných školách by dievčatá mali nosiť len dlhé alebo trojštvrťové nohavice. Ministerstvo školstva, ktoré toto pravidlo presadilo, vysvetľuje, že to urobilo na ochranu dievčat. Zjednodušene povedané, mladé pekné dievčatá by mohli provokovať.

 

 

Ako obete

Dievčatá a niektoré izraelské političky to však takto nevidia. Podľa nich je problém v tom, že ženy sa vnímajú ako objekty a v ľuďoch sa utvrdzuje predsudok, že v prípadoch sexuálneho obťažovania (napríklad aj slovného) je vina čiastočne, či dokonca úplne na strane obete, ktorá nebola vhodne oblečená, dostatočne jasne nedávala najavo, že nemá záujem,  či sa vlastným rozhodnutím ocitla v rizikovom prostredí.     

Štrnásťročná ročná študentka R. v denníku Haarec vysvetlila, čo jej prekáža najviac. „Toto je situácia, keď vina padá na obeť. Hovoria dievčatám, aby nechodili v šortkách, pretože chlapci by si ich mohli obzerať. My sme obete a vinia nás.” Nepáči sa jej ani to, že jej podsúvajú pocit, že by sa mala hanbiť za svoje telo, za to, že dospieva a stále viac vyzerá ako žena.

 

 

Teploty nad tridsať

V Izraeli je od mája do októbra len málo dní, kedy teploty nevystúpia nad 30 stupňov a tínedžerky si kraťasy obliekajú, aby ľahšie zvládli niekoľkohodinový pobyt v škole. V Izraeli je tradične uvoľnenejší dress code ako v Európe kvôli podnebiu, ale aj kvôli rovnostárskym základom tunajšej spoločnosti.

Izraelské médiá pripomínajú, že šortky nosili izraelské dievčatá do škôl od 50. rokov minulého storočia, bolo to obľúbené oblečenie v kibucoch, v Izraeli veľmi populárnom skautingu aj v armáde. Nikto s tým nikdy nemal problém.

"Je to návrat späť. Musím sa do školy obliekať konzervatívnejšie ako sa obliekala moja babka, keď bola dievča,“ povedala v izraelskej televízii jedna študentka.   

 

Ďakujeme, že ste článok dočítali až do konca. V tejto chvíli už pripravujeme ďalší.

 

Spoplatnené s PlatbaMobilom.sk.