Má 18 rokov a je študentkou bilingválnej sekcie evanjelického gymnázia v Banskej Bystrici. Škola ju nesmierne baví, jazyky sú jej srdcovkou. Plynule hovorí po anglicky a doučuje i spolužiakov. Dominika Csizmárová je Rómka. Mladá a veľmi talentovaná Rómka, ktorá sa k tomu hrdo hlási a chce pomôcť celej komunite zmeniť život k lepšiemu. Financovať vzdelanie jej päť rokvo pomáha občianske združenie Divé maky, pretože jej mama nemá prácu a otcovi sa zo zahraničia nedarí posielať dostatok peňazí. Ona má veľké plány.

 

Vizuál kampane. Foto - rozplacnacka.sk 

 

Mladá líderka pomáha ostatným

Je súčasťou programu „Mladí lídri“, ktorý sa usiluje vychovať rešpektovaných mládežníckych lídrov. V lete koordinovala medzinárodnú výmenu mladých lídrov (50 mladých z Nórska, Litvy, Bulharska, Maďarska a Slovenska). Vďaka projektom Divých makov pomáha aj svojim rovesníkom z komunity. Zúčastnila sa na programe mini Erasmus. Podporu od svojho darcu získala ešte v čase, keď navštevovala základnú školu.

„Divé maky pre mňa znamenajú veľa. Umožnili mi študovať na škole, na ktorej som chcela, čo si veľmi vážim, ale tiež si užívam vzťahy, ktoré sme si vybudovali. Pomáhajú mi rozvíjať sa nielen študijne, ale aj osobnostne. S Divými makmi som prežila svoje tínedžerské obdobie, veľmi ma ovplyvnili a možno aj trochu okresali do človeka, ktorým som teraz,“ hovorí Dominika

 

 

Krajina predsudkov

Získať peniaze pre talentovaných Rómov a Rómky nie je ľahké. Na Slovensku nie sú prejavy neznášanlivosti a rasizmu ničím výnimočným. V krajine plnej predsudkov, kde sa extrémisti tešia rastúcej podpore, je ťažké žiadať o 2 percentá daní na podporu rómskych detí a mládeže, tvrdí občianske združenie Divé maky, ktoré sa ich vzdelávaniu venuje už 12 rokov a poskytli viac ako 500 štipendií.

„Sme presvedčení o tom, že len ak bude v spoločnosti viac úspešných a vzdelaných Rómov,  môžeme efektívne bojovať proti predsudkom a extrémizmu,“ hovorí Barbora Kohútiková, správkyňa OZ Divé maky. „Aj preto sme sa tento rok rozhodli prísť s kontroverznou kampaňou, v ktorej s humorom poukazujeme na to, že agresívna komunita extrémistov nebude mať šancu na šírenie neznášanivosti, ak bude majoritná spoločnosť naklonená podpore a vzdelávaniu Rómov, ktorým sa aj vďaka podpore bude dariť,“ dodáva.

Príkladom toho, že to má zmysel, sú aj mladí ľudia v projekte Mladí rómski lídri, ktorý Divé maky realizujú niekoľko rokov. Ide o skupinu „detí“ z Divých makov – dnes úspešných študentov na stredných či vysokých školách, odhodlaných aktívne riešiť problémy rómskej komunity, ako aj inšpirovať a motivovať ďalšie rómske deti a mládež. Cieľom tohto unikátneho programu, ktorý vznikol z iniciatívy samotných detí z Divých makov, je vytvoriť skupinu mladých Rómov, ktorí sa stanú „novou rómskou generáciou“, vzorovými modelmi pre celú rómsku komunitu na Slovensku.

 

Terezka Halgašová. Foto TASR - Jakub Kotian

 

 

Najmladšia je Terezka

Najmladším Divým makom je 9-ročná Terezka Halgašová, ktorá býva so svojou mamou a otcom v Málinci. Momentálne je v treťom ročníku na základnej škole v Málinci, píše bezchybné diktáty a má samé jednotky. Jej rodičia sú pripravení jej zabezpečiť čo najlepšie podmienky, aby sa mohla plnohodnotne rozvíjať. Terezka má s rodičmi krásny vzťah. Zaujímajú sa o to, čo robili na hodinách v škole, ako sa jej darí a keď treba aj s pani učiteľkou pátrajú, kde je problém, aby na ňom mohli zapracovať. 

Terezka je všestranne nadaná. Veľmi rada kreslí, hlavne prírodu a preto navštevuje aj výtvarný krúžok. Zaujíma sa tiež o prednes poézie a prózy. Tancuje a spieva denne, niekedy aj hneď ako sa ráno zobudí. Navštevuje folklórny súbor v rámci obce, ktorý sa volá Málinčok. Najradšej má ľudové tance a piesne, no chodí aj na krúžok brušných tancov. Hudba, tanec a spev - to je jej život.

 

 

„Podľa triednej učiteľky som vynikajúca študentka, skvelá v jazykoch a veľmi ma baví aj matematika. Súčasťou Divých Makov som sa chcela stať najmä preto, lebo chcem ďalej rozvíjať svoj talent, a potrebujem tiež financie na rôzne pomôcky do krúžkov. Mojim cieľom je pokračovať v tanci, zdokonaľovať sa a tancovať čoraz lepšie,“ hovorí Terezka.

V štúdiu chce pokračovať na strednej škole. V živote chce niečo dokázať a najviac zo všetkého si praje, aby mohla v budúcnosti pomôcť svojim rodičom, ktorí by mohli byť na ňu hrdí a vrátiť im všetko, čo jej dávajú celý život.