BUENOS AIRES. Je to už mladá žena a volá sa Adriana. Až teraz sa dozvedela, že je dcérou Violety Graciely Ortolaniovej a Edgarda Roberta Garniera. Adriana sa v utorok zúčastnila na tlačovej konferencii v Buenos Aires, kde Staré matky z Májového námestia predstavili najnovší výsledok svojho úspešného pátrania.

 

Adriana.  Foto - TASR/AP

 

Len 126. dieťa

Argentínska ľudskoprávna organizácia Staré matky z Májového námestia v utorok informovala, že testami DNA sa podarilo určiť pravú totožnosť ďalšej osoby odobratej v detskom veku svojim biologickým rodičom. Skutok sa stal počas vojenskej diktatúry v rokoch 1976-83. Podľa agentúry AP ide o 126. prípad, keď sa podarilo nájsť biologických rodičov odobratého dieťaťa. 

Príslušníci armády a polície uniesli Ortolaniovú v roku 1976 v argentínskom meste La Plata. Žena bola vtedy tehotná. Garniera uniesli rok nato. Obaja rodičia boli počas diktatúry zavraždení. 

 

 

Únosy detí a popravy

Ľudskoprávne organizácie odhadujú, že počas vojenskej diktatúry v Argentíne bolo uväznených, mučených, zavraždených alebo zmizlo viac ako 30-tisíc  ľudí. Úrady však uvádzajú, že šlo o asi 7600 ľudí. Armáda a polícia počas diktatúry organizovali aj krádeže detí politických väzňov. Mnohí z nich boli potom popravení.

 

Prečítajte si aj Melania Trumpová si dala na prvých Vianociach v Bielom dome záležať