LONDÝN, BRATISLAVA. Deň pred tým, než ju na ulici v jej volebnom okrsku v meste Birstall napadol muž, uverejnila na twittri fotografiu. Sedela na nej s manželom a so svojimi dvoma malými deťmi v člne na rieke Temža a držala v ruke veľkú bielu zástavu s nápisom IN. Silnejší zostávajú, zneli hashtagy, ktorými fotografiu doplnila. Labouristická poslankyňa Joanne Coxová bojovala za to, aby Veľká Británia ostala súčasťou Európskej únie aj po referende 23. júna a angažovala sa v kampani Stronger IN. Výsledku referenda o Brexite sa už nedožije. Vo štvrtok podľahla strelným a bodným zranenia po útoku 52-ročného, zrejme psychicky narušeného muža.

 

 

 

Bojovná poslankyňa

Jo Coxová by mala budúci týždeň 42 rokov a v britskom parlamente bola len od minulého roka. Aj tak sa stačila zviditeľniť ako statočná, bojovná a zábavná poslankyňa.

Ako prvá z  rodiny vyštudovala univerzitu a štúdiom sociálnych a politických štúdii na Pembroke College ukončila Cambridge. Neskôr pracovala pre niekoľko charitatívnych a humanitárnych organizácií, vrátane Save the Children a navštívila niekoľko vojnových oblastí. „Bola som svedkom hrozných situácií a získala som tak jednu skúsenosť – keď nejaký problém ignorujete, ešte sa zhorší,“ povedala podľa BBC.

Jo Coxová problémy neignorovala, ale s veľkým nasadením bojovala a hľadala riešenie. Vo svojom prvom prejave na pôde parlamentu hovorila o bezpečnosti a istote, ktoré Británii prináša členstvo v EÚ. A tešila sa, že bude bojovať za Úniu tak, ako to robila už počas svojho pobytu v Bruseli. Tam v 90. rokoch minulého storočia pracovala pre európskeho poslanca a pomáhala lobistom v skupine Británia v Únii.

 

 

Lepší život pre utečencov 

Premiér David Cameron pripomenul s akým nasadením bojovala za sýrskych utečencov v Británii. Mala veľké srdce a bola súcitnou a angažovanou poslankyňou, povedal premiér. V decembri minulého roka bola jednou z piatich labouristických poslancov, ktorí sa zdržali pri hlasovaní o rozšírení britských náletov proti Islamskému štátu v Sýrii. Hoci Islamský štát kritizovala, obávala sa ďalších nevinných obetí a chcela mierové riešenie občianskej vojny. Spolupredsedala spolku Priateľom Sýrie, ktorý podporoval diskusiu o diplomatickej a humanitárnej pomoci pre Sýriu.

Bola mladá a v parlamente nebola ani jedno celé funkčné obdobie, ale získala si rešpekt naprieč politickými stranami.

„Rešpektovali ju, pretože vášnivo bojovala za ľudské práva a spravodlivosť. A v rámci labouristickej strany spájala ženy,“ povedal pre britské médiá Jeremy Corbyn, šéf labouristov. Bola bojovná a vtipná. Keď sa dostala do parlamentu povedala, že jeho sídlo vo Westminsteri je pôsobivé, ale ona sa nenechá zastrašiť.

Na smrť britskej poslankyne zareagovala na svojom facebooku aj slovenska europoslankyňa za stranu SMER Monika Flašíková-Beňová: "Niekoľko hodín som sa snažila pochopiť smrť kolegyne poslankyne J. Cox, mladej proeurópskej ľavicovej poslankyne. Nezabil ju moslim, dokonca ani prisťahovalec. Nedá sa to pochopiť, rovnako ako sa nedá pochopiť Európou šíriaca sa nenávisť."

„Jo verila v lepší svet a bojovala za neho každý deň. Zabila ju nenávisť,“ povedal o svojej manželke Brendan Cox. Dodal, že nenávisť nemá svetonázor, rasu ani náboženstvo a je jedovatá. Jeho manželka by preto určite chcela, aby sa všetci proti nenávisti spojili, odkázal Brendan Cox.

 

 

 

Kvety prišil položiť aj šéf labouristov Jeremy Corbyn.

 

Prečítajte si aj V sobotu na ňu zaútočili s nožom, v nedeľu sa stala prvou starostkou Kolína nad Rýnom