Žiadne vitríny s artefaktmi, osobné predmety či iné relikvie. Básnik s gitarou Karel Kryl bol originálna osobnosť a tak ani jeho múzeum ničím nepripomína klasické muzeálne exponáty. Hneď pri vstupe môžete pošliapať pravdu, na inom mieste šťastie, vieru i pokoru. V stálej expozícii folkového speváka a básnika Karla Kryla sa nebudete učiť, ale prežívať. Začítate sa do Krylových textov a zistíte, že majú čo povedať aj v roku 2018. Ako ten o pravde, ktorý je vyrytý na dlážke:

"Zas někdo střílí do dětí a pravda šílí v obětí se lží ... Ach Bože, vyhraje? Pověz mi, co že pravda je?

"Když rozum stírá smyčkou stopu citu na šíji a slepá vírá hlásá sterilitu, zabíjí. Hlas sedmihláska zaškrcený v míru ... V nitru mém Pravda - je láska spojující víru s rozumem."

 

Foto - autorka

 

Komunistov zažil už ako 5-ročný

V múzeu pracuje český novinár na voľnej nohe Robert Rohál, ktorý roky píše o kultúre. Víta a usmerňuje českých a zahraničných hostí, i mnohých Slovákov.  Nie sú to len turisti, ale aj ľudia, ktorí Karla Kryla poznali či zažili. „Bol tu napríklad Slovák a veľký fanúšik Karla Kryla Marián Michalík, ktorý hrá Krylove pesničky,“ hovorí skupinke slovenských novinárov Rohan.

Karel Kryl sa 12. apríla 1944 v Kroměříži narodil. Jeho otec a starý otec boli kníhtlačiarmi, ale malý Kryl chcel byť ako pradedo a stať sa hrnčiarom. Aj vyštudoval Strednú priemyselnú školu keramickú, ale najviac sa venoval hudbe a poézii. Komunisti mu život začali ničiť, keď mal päť rokov. Vtedy ich rodinnú tlačiareň znárodnili a otca poslali na nútené práce.

„Mesto Kroměříž touto expozíciou spláca dlh svojmu rodákovi Karlovi Krylovi, a súčasne ho týmto víta späť domov, do miest, kde začal svoju životnú púť. Verím, že návštevníci budú prekvapení a zasiahnutí silou expresívneho priblíženia jeho poetiky a úprimnej ľudskej snahy vyjadriť atmosféru svojej doby prostredníctvom piesní a básní,“ povedala v roku 2014 knihovníčka i starostka mesta Kroměříž Daniela Hebnarová pri otvorení pôsobivej expozície, ktorú vytvoril divadelný scénograf Jan Konečný.

 

Foto - expozicekryl.cz

 

Silné texty a hudba

Naozaj budete prekvapení a zasiahnutí. Budú to silné emócie, ktoré zažijete pri počúvaní jeho hudby a čítaní vystavených textov, ktoré by pokojne mohli hrať aj dnes. Ako pri tej najznámejšej - Bratříčku, zavírej vrátka. Legendárnu pieseň si môžete vypočuť v malej miestnosti s hraničnou závorou, ktorá sa otvára a zatvára. Nad ňou je odkvap s naozajstným dažďom, ktorý bubnuje a oživuje ponurú minulosť.

Bratříčku, zavírej vrátka bola titulnou piesňou na legendárnej prvej platni Karla Kryla, ktorú vydal pol roka po vpáde Varšavských vojsk do Československa. Za pár týždňov sa z nej predalo 50-tisíc kusov. Bola tak silná, že ju museli zakázať, čím sa z nej definitívne stal symbol smutnej doby.

Prší a venku se setmělo, tato noc nebude krátká, beránka vlku se zachtělo, bratříčku, zavřel jsi vrátka?


Bratříčku, nevzlykej, to nejsou bubáci, vždyť už jsi velikej, to jsou jen vojáci, přijeli v hranatých železných maringotkách.

 

Foto - autorka

 

Stále kritizoval

Karle Kryl sa stal symbolom doby. Z Československa emigroval v septembri 1969 do západného Nemecka a žil v Berlíne. Pracoval v redakcii rádia Slobodná Európa a tvoril. Naspieval viac ako 160 skladieb a vydal 12 básnických zbierok, písal reportáže a knihy. Stal sa jedným z najznámejších predstaviteľov československého protikomunistického protestsongu.

Do Československa sa vrátil až v novembri 1989 na pohreb svojej mamy a odvtedy pendloval medzi Berlínom a Prahou. Ani po páde komunistického režimu politiku nechválil, ale kritizoval. Zomrel skôr ako sa dožil 50 rokov - 3. marca 1994 v Mníchove na infarkt.

 

Foto - expozicekryl.cz

 

V múzeu sa všetky zákaldné fakty o živote legendárneho folkového speváka dozviete, ale oveľa viac si zapamätáte iné detaily. Vojenské helmy, povalu starého kostola, prechádzku po skle, ktorý prekrýva črepiny, pôsobivú zrkadlovú sieň a rukou písané texty a sklady. Do toho legendárne pesničky, ktoré sa rozozvučia vždy, keď zapnete gombík. A možno si vzdychnete, že by sme tu zase Karla Kryla potrebovali...  

 

Foto - autorka