Plastickí chirurgovia a dermatológovia nevedia robiť zázraky, pokiaľ na to žena nemyslí a hlavne pleti nevenuje dostatok času a pozornosti už po dvadsiatke. Ale o zázraky sa pokúsiť môžu v akadémii krásy. Svetové novinky v estetickej medicíne takmer kozmickou rýchlosťou, aspoň raz do polroka prináša na Slovensko dermatologička Alexandra Novotná z kliniky estetickej medicíny Esthetic. Pravidelne sa zúčastňuje na svetových kongresoch, odkiaľ potom vylepšené nové metódy a technológie skrášľovania prináša do svojich ambulancií.

Verejne si to možno veľa žien neprizná, ale každá z nás túži po hladkej, dokonalej a rozžiarenej pleti, po tele bez celulitídy a strií.

„Nie je to tak, že nové technológie pre aplikáciu najnovších metód vznikajú ako na bežiacom páse. Áno vývoj síce ide dopredu, ale hlavne vylepšuje už existujúce metódy, aby boli ešte bezpečnejšie a šetrnejšie k ženám. Aby zákroky boli čo najkratšie a tiež ich hojenie,“ vysvetľuje dermatologička Alexandra Novotná, primárka kliniky estetickej medicíny Esthetic. Jej klinika je známa tým, že na trh prináša svetové novinky najrýchlejšie na Slovensku.

Klinika je jedinečná aj v tom, že mimoriadne dbá na prirodzenosť svojich klientok a kde platí staré známe, menej je viac. Napríklad aj pri botulotoxíne či kyseline hyalurónovú, ktoré sú najvyhľadávanejšími estetickými procedúrami na klinike.

 

 

„Trendom v tejto oblasti sú jednoznačne čoraz menšie dávky. Tieto látky sú dôkazom, že ak ide o množstvo výplňových materiálov, hranice sa stále dajú posúvať smerom dolu. Rokmi sa zmenšujú, naozaj je to citeľné oproti predchádzajúcim rokom,“ vysvetľuje nový trend primárka Novotná.

„Všetko závisí od skúsenosti dermatológa. Čím je lekár skúsenejší, tým je presnejší a tým presnejšie zacieli dávku botulotoxínu či kyseliny hyalurónovej. Dosiahne tak oveľa lepší efekt ako s vyššou dávkou. Úlohou botulotoxínu totiž už dávno nie je to, aby sme sval zablokovali a vyradili ho z činnosti. Nehybná tvár s krásou nemá nič spoločné. Musí predsa žiariť a pôsobiť prirodzene. Je to naozaj nepekné, ak sa čelo nehýbe. Ja často ženy pred zákrokom presviedčam, že je lepšie hlbokú vrásku len zjemniť, než ju úplne vyhladiť. Som za to, aby vrásky zostali nenápadne priznané. Naozaj je to najnovší trend,“ vysvetľuje najnovšie trendy v aplikácii botulotoxínu či kyseliny hyalurónovej skúsená odborníčka Alexandra Novotná. Výhodou je aj sekundárna záležitosť. Zákrok je tak lacnejší, ako pri plnej dávke. Jeho cena sa totiž odvíja od množstva použitého materiálu.

Na obľúbenosť aplikácii botulotoxínu či kyseliny hyalurónovej už útočí vyvinutá metóda posledných rokov, takzvaná Dracula. Pri nej lekár odoberie krv pacientky do skúmavky, z ktorej oddelí plazmu. Tá sa v centrifúge zmieša s kyselinou hyaluronovou. Vznikne elixír, ktorý potom dermatológ aplikuje pod pokožku. Alexandra Novotná túto stále obľúbenejšiu metódu akadémie krásy ešte vylepšila a to vďaka svetovej novinke, na ktorú narazila na kongrese v Paríži.

„Ku krvnej plazme a kyseline hyalurónovej pridáme aj vlastný tuk, ktorý odoberieme z tela klientky jediným a veľmi šetrným vpichom kanyly. Z týchto troch látok sa vytvorí zázračný kokteil, ktorý sa zavádza pod kožu na tvári. Pleť sa doslova na počkanie vypne, omladí a vďaka vlastnému tuku dokonale zaberá aj na nosovo ústne vrásky, ktoré sa doteraz vyhladzovali len pomocou kyseliny hyalurónovej,“ vysvetľuje skúsená dermatologička. Omladzujúca procedúra Biofiller plnohodnotne nahrádza výplne, kto si nie vždy všetky klientky môžu dovoliť. Biofiller metóda je šetrná nielen k peňaženke, ale aj žene ako takej. Jej organizmus totiž pracuje s vlastnými látkami. Nová revolučná metóda Biofiller podporuje tvorbu nových kožných buniek, celkovú regeneráciu kože a jej efekt vydrží až rok.

 

 

Mimoriadne sa vylepšila aj technika vypínania pleti pomocou niťového liftingu. Výrazne sa totiž vylepšili nite. Najnovšie sú polydiaxanónové (PDO) nabité silou drahokamov. Lekár si môže podľa druhu vašej pokožky vybrať diamant, zlato, krištáľ, rubín, smaragd či tyrkys, podľa toho, ktorý vašej pokožke najlepšie esteticky pomôže.

Krištáľové nite totiž majú schopnosť hydratovať pleť a stimulovať tvorbu kolagénu. Najtvrdší diamant je ideálny na V ligting tváre, pretože jeho nite idú do hĺbky kože a ovisnutú pokožku dokonale fixujú. Ametyst je zasa vhodný na silné mimické vrásky a spevní ovál tváre. Nite s kremeňom dokážu odstrániť vačky pod očami a korál funguje ako výstuž kože, ktorú dokonale spevní a vytiahne.

„Modelovanie tváre pomocou nití je dnes už bežný ambulantný zákrok. Žena ale aj muž môžu ísť na druhý či tretí deň do práce. Zúbkované nite totiž iba zavedieme kanylou pod kožu, kde sa vstrebú. Hojenie trvá oveľa kratšie ako pri liftingu, ktorý sa robí operačne a patrí medzi náročnejšie zákroky. Najnovšie nite je tak najlepšie aplikovať v piatok a v pondelok ste bez problémov v práci," vysvetľuje primárka rozdiely v procedúrach.

 

 

Vedci na výskum dermatologickej medicíny posunuli ďalej vývoj aj v odstraňovanie strií na stehnách a bruchu, ktoré trápia mnoho žien hlave po pôrode.

„Desať rokov som musela sklamane hovoriť svojim klientkam , že zo striami im bohužiaľ pomôcť podľa ich predstavy neviem. Strie a jazvy sa dali odstrániť len zbrusovaním kože, ktoré vytváralo chrasty a ich hojenie trvalo celé týždne. Konečne mám však pre ne dobrú správu, že na svete je nový laser, ktorý z USA konečne dorazil aj na Slovensko. Strie totiž vznikajú vtedy, keď sa naruší epidermis, spodná vrstva kože . Toto poškodenie je trvalé. Ale intenzívne teplo lasera spôsobí, že fibrínové vlákna v poškodenej vrstve kože vytvoria zhluk, spoja sa a tým dochádza k zaceleniu. Laser nerobí ani rany ani chrasty, po zákroku ošetrená časť kože síce na pár dní začervená, ale veľké zlepšenie vidieť už po prvom sedení," vysvetľuje novinku dermatologička Alexandra Novotná z kliniky estetickej medicíny Esthetic. Upozornila však, že na úplné odstránenie strií či jaziev potrebuje odborníčka tri až štyri sedenia.

„Plastická chirurgia je naďalej nenahraditeľná pri mnohých veľkých operačných reparáciách. So stále napredujúcou vedou však z roka na rok počet estetických zákrokov rapídne stúpa a som rada, že dnes už vieme hlavne ženám pomôcť rýchlo a často bez skalpela. Celosvetový trend potvrdzujú aj kolegovia, ktorých stretávam na medzinárodných konferenciách a kongresoch,“ teší sa z napredovania vedy skúsená odborníčka na estetickú medicínu Alexandra Novotná z kliniky estetickej medicíny Esthetic.