Priznám sa, že keď som dávala dokopy blog o tom, kde ešte dnes môžem nájsť dámy, nepremýšľala som o tom, že by som niečo podobné stvorila aj o pánoch...Ale aby sme boli féroví, tak dnes nebudem hľadať dámy, ale „pánov“, či gentlemanov?

Pretože rovnako, ako sú dnes mnohé ženy v pozícii elegantnej dámy na zostupe, je to prítomné aj u mužov. Gentlemani dnes akoby vymierali. Čím to len bude?

Toto je ťažká téma. Netuším. Možno zvyšovaním emancipácie ženy? Žeby si muž povedal, že už byť gentlemanom jednoducho nemusí? Nie je to trošku hlúposť?

Vidím ten rozdiel, keď sa dostanem do kontaktu so starším pánom, ktorý má už za veľa za sebou a mladším mužom. Myslím to v slušnom slova zmysle. Starší pán je ústretovejší, slušnejší, badať na ňom také to správanie elegána. Ten mladší asi nadobúda emancipáciu spolu s dnešnou ženou. Tak neviem. Kde sú gentlemani?

 

 

Dvere sa už neotvárajú, sedadlá v MHD neuvoľňujú, myslím, keď vchádza mamička s kočíkom (podotýkam, mnohí muži sedia a hľadia, ako sa s ním naťahuje sama). V reštaurácii detto. Odsunúť stoličku, podržať kabát...? Veľakrát začujem aj také, že vlastne dnešný muž nemusí platiť v reštaurácii účet, ale to sme si asi predsa len spôsobili samy. Možno.

A komunikácia? U tých mladých to asi ani netreba komentovať...Spŕška vulgarizmov, urážok, zosmiešňovaní...Viem, je to citeľné aj u dievčat, ale venujem sa predsa mužom.

Je to celé také pomýlené dnes. Slušnosť a jemnosť voči ženám sa už tak veľmi nenosí, etika ide bokom, morálka odbieha na míle ďaleko. S nadchádzajúcou rovnoprávnosťou akoby muži začali bojkotovať v sebe etický prístup k žene. Tak sa pýtam. Kde nájdem gentlemanov, prosím vás?

 

Prečítajte si aj Alžbetka vážila pri narodení 600 gramov. Nielen jej pomôže zbierka Svetielko