Poznáte to, žijeme rýchlo, aktívne, funkčne, a tak robíme veci prakticky, efektívne využívame každú sekundu, len preboha nedostať nálepku "pomalý", "nevýkonný", či "priemerný". Ani sa nenazdáme a ocitáme sa v kolobehu nadľudských výkonov, nekončiacej sa súťaže o titul najlepšej matky, manželky, kamarátky, pracovníčky, gazdinky, s obľubou prezentujúcej svoje malé i väčšie úspechy na sociálnej sieti. 

V dobe, kde sa deti stávajú "tvoj problém", kde sa emócie stali prejavom slabosti, a ktorá sa stala synonymom schizofrenickej komunikácie. Na čo narážam?

Nuž, ľudia sú nepoučiteľní. Najväčší dojem na nich urobí uhladené sako, oholená tvár s nedbalým úsmevom, z ktorej zostanú namäkko, hoci tušia, že slová a sľuby, lezúce z tých dokonalých úst, až také pravdivé nebudú. Nevadí, forma víťazí nad obsahom a presne tento fakt je pre alibistov a špekulantov, krásne zabalených do pozlátka, ktoré ľudia tak milujú, rozhodujúci. 

Ponáhľame sa, nestíhame sa smiať, oddychovať, premýšľať. Pohľad do očí a priamy rozhovor nahradilo písanie. Spôsob, ktorý rozviazal ruky nesmelým a spustil Benátsky karneval, pričom používanie masiek je nevyhnutnosťou. Veď - ruku na srdce, kto by chcel byť na karnevale sám sebou? 

Pestrá paleta možností a nekončiaca šachová partia, v ktorej manipulátor vystupuje ako ľudomil, provokatér zvolí vyčkávaciu taktiku, kým čistá duša nevyloží karty na stôl. Je to jednoduché - stačí za každou provokačnou myšlienkou umiestniť smajlíka a keď "beztaktik" zareaguje negatívne, či priam zúrivo, odvolať sa na fakt, že to všetko bol vlastne iba žart a neborák "beztaktik" zostane nielen bez masky, ale aj nahý - nuž prejaviť emócie sa nevypláca. 

Dnešok je totiž o víťazstvách – akýchkoľvek. Pretože forma je dôležitejšia než obsah. A retuš cennejší, ako nedokonalá, ale úprimná skutočnosť. 

 

Prečítajte si aj Menej odsudzujme a viac počúvajme