Keď mi moja kamarátka oznamovala novinku, v jej hlase som počula predzvesť škandálu. „Moja 75-ročná mama sa zamilovala.“ Na tom, že sa žena, v akomkoľvek veku, zamiluje, nevidím nič zlé, skôr naopak. Ale ináč to vníma sestra tejto mojej kamarátky, ktorá matku kritizuje a je jednoznačne proti. Proti čomu vlastne? Že sa dospelá žena zamiluje? Že chce žiť svoj život po svojom? Že má odvahu ísť do nového vzťahu? Nerozumela som. Že vraj sa to v jej veku nepatrí. Že vraj by sa mala upokojiť, starať sa o vnúčatá, viesť takzvaný príkladný život. Veď čo si pomyslia ľudia z malého mestečka, v ktorom bývajú?

Je to zaujímavé, ako niektorí presne vedia, čo by mali robiť iní.  A predstavy o starších? Tí, sú podľa podaktorých, už vlastne len na ocot.

Na internete som videla spot, v ktorom sa pýtajú mladých ľudí, koľko rokov má podľa nich starý človek. A viete čo? Budete prekvapení. Mladí, 20- a viac roční odpovedajú, že staroba sa začína v štyridsiatke, päťdesiatke, niektorí to vidia aj na sedemdesiat a viac. Ich úlohou je ukázať, ako si predstavujú, že tí starí ľudia prechádzajú cez cestu, robia drepy, poskakujú, posielajú sms-ky. Keď dochádza ku konfrontácii s onými „starými“ – päťdesiat a viac ročnými, mladí sú prekvapení. Zisťujú, že ich predstavy sa absolútne nezhodujú s realitou. Tí, o ktorých si mysleli, že sú starí, sa ukázali, ako zruční, plní elánu, vyšportovaní, inteligentní. A veru mali mladým čo ukázať.

Nie je dobré, ak sami seba obmedzujeme vlastnými predstavami. Je ešte horšie, keď svojimi predstavami obmedzujeme iných. Nikto nám nedal právo na to, aby sme určovali, ako majú žiť iní. Vek tu nehrá úlohu. Všetko sa začína v hlave. Hlava určuje, či je niekto mladý, či si môže dovoliť zamilovať sa alebo cvičiť drepy. Inak povedané, slovami jedného z hrdinov filmu: „Ľudia starnú, keď začínajú poľavovať“.

Moja kamarátka je rada, že jej mama nepoľavuje, že sa zamilovala a s radosťou tancuje. „Vieš, je omnoho lepšie, keď sa doma rozprávame o objekte jej lásky, ako keby sme mali preberať choroby,“ dodáva.

V dnešnom svete sa toľko hovorí o tom, akému zákroku sa podrobiť, aby nebolo vidno príznaky stárnutia. No zdá sa, že najdôležitejším zákrokom bude úprimná odpoveď na otázku, či idem dopredu a nepoľavujem.

 

 

Prečítajte si aj Dyňa v apríli