Kňaz František Ondrek bol za pokračujúci zločin sexuálneho zneužívania maloletého dievčaťa odsúdený na trojročný trest s podmienečným odkladom na štyri roky.

Sexuálne zneužívanie sa pritom podľa trestného zákona trestá odňatím slobody na 3 až 10 rokov, ak páchateľ “vykoná súlož s osobou mladšou ako pätnásť rokov alebo kto takú osobu iným spôsobom sexuálne zneužije.” A odňatím slobody na 7 až 15 rokov, ak ide o “závažnejší spôsob konania, na chránenej osobe”.

Podmienka pre kňaza, čo zneužil postavenie

Rozhodnutie okresného súdu v Dolnom Kubíne oslovených právnikov zaskočilo. “V tomto prípade nešlo o to, že dvaja maloletí prežívali nezrelú lásku a jeden z nich už bol trestne zodpovedný a druhý, či skor druhá, ako sa hovorí pod zákonom. To sú prípady, pre ktoré je typické podmienečné odsúdenie,” hovorí pre Ženy v meste právnička Barbora Burajová z Koordinačno-metodického centra pre rodovo podmienené a domáce násilie.

V tomto prípade išlo o závažnejší spôsob konania na chránenej osobe a teda trest mal byť vyšší. “Učiteľ a kňaz, teda dospelá osoba v postavení svetskej aj duchovnej autority, zneužil svoje postavenie voči 13-ročnému dieťaťu. Dievča v reportáži opisovalo stratégiu typickú pre sexuálneho predátora, od groomingu cez umlčiavanie obete až po sex, na ktorý ako mladšia ako 15 rokov nemohla dať platný súhlas. Páchateľ manipuláciou udržiaval obeť vo svojej moci, keď ju posielal sa spovedať z hriechu a to niekoľko rokov. Počínal si teda premyslene a sexuálne koristil na obeti, ktorá bola vo viacerých ohľadoch zraniteľná,” dodala právnička Barbora Burajová.

Advokát obete JUDr. Marcel Boris vysvetlil podmienku farárovi, ktorý sa dohodol s prokuratúrou na vine a treste, troma bodmi. Súd prihliadol k tomu, že nebol v minulosti trestne stíhaný a ku skutku sa priznal.

Najviac však zaskočil tretí dôvod: “Údajne podľa znalca maloletej nebola spôsobená taká trauma, že by sa nevedela v budúcnosti zaradiť do bežného života,” tlmočil pre Ženy v meste postoj súdu advokát Marcel Boris.

Tento argument ešte viac zaskočil advokátku Burajovú. “Súčasťou právnej kvalifikácie trestného činu sexuálneho zneužívania dieťaťa nie je nejaký stupeň ujmy, ako napríklad pri ublížení na zdraví. Konštatovanie, že maloletej nebola spôsobená taká trauma, že by sa nevedela v budúcnosti zaradiť do života, preto považujem za irelevantné. Navyše aj pomerne smelé, aj keď to dievčine zo srdca prajem za jej odvahu vypovedať, ktorá je ojedinelá. No psychotraumatológia skôr ukazuje nato, že symptómy traumy môžu pretrvávať roky a niektoré z nich sa môžu objaviť aj neskôr, možno aj po rokoch,” vysvetľuje.

Kňaz sa neospravedlnil

Aj advokát obete proti tomu na súde namietal. “Naša argumentácia, samozrejme, bola presne opačná. Kňaz sa neospravedlnil poškodenej, posielal ju po spáchaní skutku na spoveď,” hovorí advokát, ktorý pripomínal, že došlo k ďalším trestným činom ako bolo šírenie detskej pornografie a ohrozovanie mravnej výchovy mládeže. K tomu sa súd nevyjadril vôbec.

Kňaz František Ondrek sexuálne zneužíval mladé dievča 3 roky. Ako dievča opísalo pre magazín Reflex, kňaz a jej učiteľ ju začal zneužívať, keď mala 13 rokov. Najprv sa stretávali na vyučovaní v škole, potom na fare. Postupne ju začal voziť na aute, bozkávať a v jej štrnástich rokoch mali prvýkrát na fare aj pohlavný styk. Po akte ju pravidelne posielal na spoveď k inému farárovi.

Dievča sa podľa tvnoviny.sk zdôverila inému farárovi s obavou, že koná hriech. On informácie o dianí vo farnosti posunul vedeniu, prípadom sa tak začala zaoberať cirkev, ktorá viedla vlastné vyšetrovanie. Na políciu to nenahlásili. Až otec inej obete upozornil orgány činné v trestnom konaní o dianí na fare. Dievča bola po vynesení rozsudku veľmi nešťastné.

Prípady sexuálneho zneužívania končia podmienkou

Ako uviedla reportérka Kristína Kövešová, ktorá sa s dievčaťom stretla, čakala, že kňaz skončí za mrežami. Uviedla, že jej sa zmenil celý život, trpí posttraumatickou stresovou poruchou. Kňaza najskôr z fary na Orave premiestnili na východ Slovenska, dnes už v kňazskej službe podľa médií nie je.

Advokát Marcel Boris pripomína, že podmienečné tresty udelili súdy už v stovkách takýchto prípadov. “Argumentoval som aj tým, že štatisticky sú už roky tieto trestné činy v rovnakom množstve a to preto, že zákon páchateľov vždy postihne maximálne podmienkou, ale sudkyňu to nezaujímalo a sucho skonštatovala, že takéto tresty sú bežné a považuje ich za primerané,” povedal advokát obete JUDr. Marcel Boris k rozhodnutiu sudkyne okresného súdu v Dolnom Kubíne.