Ráno vstanem, pozriem do kalendára a aha, letný slnovrat. Najvyšší čas navštíviť kníhkupectvo a nakúpiť knihy na príjemné letné čítanie. Najlepšie naraz pre celú rodinu.

V mojom prípade je voľba jasná. Vyšiel nový román Silvie Bystričanovej. Tri jej predchádzajúce sa mi páčili a dokonale spĺňali kritéria oddychového čítania. Podľa anotácie A vráť sa po slabších je kniha o láske, strate, východiskách a odvahe veriť. Dag preberie zodpovednosť za otca a netuší, že práve týmto krokom sa spustí jeho najkrajšia životná etapa. Prevezme otcovu trafiku, kde málokedy vidí tváre ľudí, ale pozná ich ruky. Akí sú? Nadobudnúť empatiu týmto spôsobom je také vzácne, aká vzácna je viera Dagovho otca, ktorý smúti inak ako ostatní ľudia, a práve preto nachádza iné východiská. Dve generácie a jedna túžba. Mať rád. Aké je to, keď človek pociťuje zodpovednosť za niečo, čo nespôsobil? Myslím, že nebudem sklamaná.

 

 

Pre istotu siahnem ešte po overenej klasike. Hermann Hesse patrí medzi mojich najobľúbenejších a jeho Radosti záhradníka som ešte nečítala.

 

 

A konečne je opäť dostupný aj Stručný etymologický slovník slovenčiny od Ľubora Králika. Po jeho vydaní v apríli sa po ňom len tak zaprášilo. Možno preto, že slovenčina sa ho dočkala ako posledná spomedzi slovanských jazykov a asi aj preto, že nie je písaný prísne vedeckým štýlom.  Mám teda niečo aj pre muža. Počas dovolenky sa môže zahrať na detektíva a pátrať po pôvode a význame slov, aké ho len napadnú.

Pri dcére je voľba taktiež jasná. Keďže práve prechádza obdobím fascinácie svetom kúzel, budú pre ňu príbehy Malej bosorky od Otfrieda Preusslera ako stvorené. Pri letmom prelistovaní zisťujem, že sú napísané veľmi pekne. Už sa teším na tie príjemné teplé večery na našej terase, keď si ich budeme spolu čítať.

 

 

Pre syna vyberám Atlas sveta z vydarenej edície Kúzelné čítanie. Má len tri, takže sám si ešte čítať nevie, hoci by chcel. Atlas mu ten pocit dopraje. Funguje totiž pomocou elektronickej ceruzky, ktorá dokáže prečítať text vytlačený v knihe, ale aj ten, ktorý je pod ikonami a obrázkami. Napokon, že je tento vzdelávací koncept super vec, sme si overili už pri dcérke, ktorá má z tejto série Hravú angličtinu.

 

 

Takže čítanie na úvod leta vybavené. Do jeho konca si zaobstarávanie literatúry ešte tak trikrát zopakujem a potom sa už budem tešiť na atmosféru jesene a knižné novinky, ktoré prinesie. 

 

Prečítajte si aj Pracujúca žena Alžbeta II.