BRATISLAVA. Štyri stehy je názov kolekcie najmladších módnych návrhárov na Slovensku. Vznikla počas 3. ročníka Letnej akadémie módy (LAM), ktorá sa konala od 17. do 21. júla v priestoroch simulovaného dizajnérskeho ateliéru a krajčírskej dielne v galérii Satelit pri Slovenskom centre dizajnu.

Zúčastnilo sa na nej 47 mladých módnych návrhárov, ktorí svoje dielo tvorili počas piatich dní a jednej noci pod dohľadom 36-členného profesionálneho tímu. Spotrebovali pri tom 200 metrov látok, 100 kusov džínsov, 500 gombíkov a galantérnych komponentov, 16 kilometrov nití a využili desať šijacích strojov.

 

Foto - TASR

 

Takmer 50 modelov v rekordnom čase

Deti vo veku od osem do 17 rokov mali vytvoriť kolekciu 40 až 50 kusov modelov v rekordne krátkom čase. Okrem toho museli kolekciu nafotiť, predstaviť ju na módnej prehliadke a tiež nainštalovať s kurátorkou na oficiálnu vernisáž v galérii. Názov si deti vytvorili samy a popis kolekcie na jar/leto 2018 napísalo päť najstarších dievčat.

 

Foto - TASR

 

Mladým tvorcom záleží na životnom prostredí, preto znovu vdýchli život starým, zdanlivo nepoužiteľným džínsom. "Spolu s modrou farbou a zaujímavými štruktúrami vytvárame modely vhodné na mólo aj do mesta. Naša kolekcia je stvorená pre sebaisté ženy, ktoré sa neboja odlišnosti, majú nadhľad a vtip," uvádzajú ďalej v popise kolekcie, ktorá vznikla v rámci detskej módnej akadémie. Jej koncept toto leto priniesol Slovak Fashion Council (SFC) po tretí raz.

"Letná akadémia módy tvorí týždňový program, ktorý kopíruje reálny proces tvorby módnej kolekcie - od moodboardu až po záverečnú prezentáciu kolekcie. Program vedú profesionáli z módy a umožňujú deťom autenticky spoznať podstatu tohto a súvisiacich povolaní v praktických úlohách," uviedla Dana Kleinert, riaditeľka SFC.

 

Záverečná prehliadka modelov.  Foto - Slovak Fashion Council

 

Zdravý názor na módu

"Cieľom je formovať zdravý názor na módu. Ukázať rôzne formy kreativity v tomto segmente, ako aj predstaviť reálne procesy tvorby kolekcie v spolupráci so súvisiacimi profesionálmi," dodala k programu akadémie. Tá tiež poukazuje na dôležitosť integrácie sluchovo postihnutých detí, pre ktoré môže byť práve módny sektor odvetvím vhodným na uplatnenie.

V praktických dizajnérskych úlohách tímy viedli módna návrhárka Zlatica Hujbertová a čerstvá absolventka módy na VŠVU Terézia Feňovčíková, odborne konzultovala Kleinert. Krajčírske remeslo si precvičilo 15 profesionálok pod vedením nepočujúcej krajčírky Anny Benčovej, ktoré museli zvládnuť želania mladých módnych tvorcov. O celkovú organizáciu tábora sa postarali aj ďalšie vychovávateľky zo školy pre deti so sluchovým postihnutím, pedagogičky a študentky z rôznych odborov.

 

Foto - Slovak Fashion Council

 

Prečítajte si aj Chystáte sa na dovolenku? Nezabudnite na rastliny