Otázky a odpovede: Konopa siata

 

1. Čo spôsobilo, že na konopu siatu ľudia zabudli?

Na konopu sa na Slovensku, ani nikde vo svete  nezabudlo. Podľa nálezov sa na Slovensku pestovala konopa od mladšej doby železnej. V rokoch priemyselnej revolúcie sa trochu pozabudlo na to, že ľudí živí pôda a nie stroje a chémia. Obnoviteľný zdroj potravy, oblečenia či stavebného materiálu sa tak vytratil zo sféry záujmu podnikateľov. Pridaná hodnota zo spracovania konopy totiž nebola pre nich ekonomicky zaujímavá. Nedalo sa na nej zarábať. Petrolejársky priemysel, ktorý priniesol na trh lacné umelé vlákna, vytlačil konopu z hlavnej oblasti využitia – textilu. Rovnako papierenský priemysel nahradil konopnú celulózu drevnou. Skvelý lobing priemyslu využil všeobecnú neznalosť v rozoznávaní konopy siatej ako úžitkovej rastliny a jej sestry konopy indickej  – teda marihuany. Výsledkom bolo zaradenie konopy v roku 1961 bez rozdielu do skupiny drog.  V Číne pestovali konopu kontinuálne ďalej. Dnes je vďaka tomu Čína svetovým producentom konopných vlákien.

 

 

2. Čím je výnimočná, na čo všetko sa dá použiť?

Konopa je univerzálna rastlina. V súčasnosti sa pre svoje jedinečné vlastnosti využíva na výrobu viac ako 30 tisíc produktov. Od papiera, cez potraviny, až po karosérie áut či lietadiel.

 

Najpevnejšie prírodné vlákno.

Pevné tkaniny, laná a plachty v lodiarstve, plasty….

 

Výnimočné nutričné vlastnosti

Semienko konopy neobsahuje lepok. Je zdrojom vlákniny a rastlinnej bielkoviny, obsahuje všetkých deväť esenciálnych aminokyselín, vitamíny A, B,C a dokonca aj vzácne D, E v prirodzenej forme, množstvo minerálov ako horčík, vápnik, draslík, síru a fosfor.

V Kanade sa pestuje konopa výhradne na výrobu potravín. Pričom najcennejší je konopný olej a proteín, ktorý využívajú hlavne športovci.

V našom regióne využívali konopu ako potravinu hlavne mnísi v kláštoroch.

 

Tepelnoizolačné vlastnosti

V západnej Európe vyrástlo niekoľko spoločností vyrábajúcich tepelné izolácie z konopy. Vďaka tomu, že má antibakteriálne vlastnosti, nehnije.

Pri využití pazderia pri výrobe konopného betónu vzniká ľahký zvukovo a tepelne izolačný materiál.

 

Liečivé vlastnosti.

Označenie liečivý sa ani pri bylinkách nesmie používať. Avšak už od antických dôb sa využívala konopa na podpornú liečbu pri celej škále ochorení. Bola označená dokonca za panaceu (univerzálny liečebný prípravok alebo metóda).

Počas druhej svetovej vojny bola využívaná pri liečbe tuberkulózy, využívajúc Hypokratovo prianie, že potrava by mala byť liekom.

Od roku 2010 je konopný olej súčasťou Českého liekopisu. Využíva sa v kozmetike a na výrobu liečivých mastí.

 

Je ekologická

  • Pri pestovaní sa znižuje potreba použitia herbicídov a pesticídov.
  • kým les na výrobu celulózy rastie 20 rokov, konopa prináša úrodu každoročne. Na rovnaké množstvo výroby papiera potrebujeme 4x menšiu plochu konopy a na výrobu papiera z konopy nepotrebujeme ako bielidlo chlór.
  • V talianskej oblasti XXX sa používa na detoxikáciu a rekultiváciu pôdy. Dokáže absorbovať z pôdy ťažké kovy a rastlina sa následne spáli v spaľovni, pričom ešte vyprodukuje teplo.
  • výrobky z konopy majú nulovú uhlíkovú stopu.

 

Prečítajte si aj Sláviková: Konopa patrí do kuchyne i na stavbu