Ako ste sa dostali k pestovaniu konopy?

„Konopu som vnímala ako väčšina z nás – teda ako niečo, čo sa pestovalo na našich poliach a už to nevidno, rovnako ako tabak. Namiesto toho je všade žlté čudo. Doma sme mávali obrusy a prestierania z konopy, trávu v záhrade sme vynášali v  konopných plachtách. Kroje na Slovensku, ktoré poznám, mali spodnice z konopy takzvané rubáče. Z konopy bývali aj chlapské gate. Niekedy som sa pýtala sama seba, či sú ľudia naozaj takí hlúpi, že nevedia rozoznať konopu siatu od marihuany, no neriešila som to. Dlhé roky som pracovala v stavebnom biznise. Po štyridsiatke človek zistí, že dosiahol všetko, čo mohol a je načase robiť aj niečo zmysluplné. A že takto to predsa fungovať nemôže. Stále vyššie výkony, stále väčšie obraty, nekončiace naháňanie sa za niečím. Práve v tom čase som sa stretla s pani Adamicovou, ktorá napísala knihu Konopná nostalgia. A zhodou náhod, sme vtedy zdedili pozemky a uvažovali, čo s nimi. Na stretnutí rodinných farmárov som sa zoznámila s pánom Pastuchom, pestovateľom a propagátorom konopy. A keď som ochutnala potraviny z konopných semienok a videla videá o stavbách z konopného betónu, bolo rozhodnuté. Konopa bola tým niečím zmysluplným.“

 

Prečo práve konopa?

„Konopa siata vás chytí a nepustí. Stanete sa na nej závislými bez toho, aby obsahovala THC. Stačia jej skvelé vlastnosti, vďaka ktorým vás nakŕmi, oblečie, poskytne vám strechu nad hlavou, zahreje vás, vylieči. Je to bez preháňania zázračná rastlina všeumelka a je tu doma.“

 

Čim je výnimočná? Na čo všetko sa dá použiť?

„Konopa je univerzálna rastlina. Nie nadarmo ju naši predkovia pestovali. V súčasnosti sa pre svoje jedinečné vlastnosti využíva na výrobu viac ako 30 tisíc produktov od papiera, cez potraviny, textil, palivo, podstielky pre zvieratá, stavebné materiály, liečivá, kozmetiku až po bioplasty používané  pre karosérie áut či lietadiel. Ako potravina má výnimočné vlastnosti. Obsahuje všetky esenciálne kyseliny, dokonca vo vhodnejšom pomere pre ľudský organizmus ako olivový olej, minerály, vitamíny a vlákninu. V Kanade, ktorá je svetovým producentom konopy na potravinárske účely, sa konopa využíva na výrobu proteínu pre športovcov. Svojím zložením je totiž plnohodnotnou náhradou živočíšnej bielkoviny.“

 

 

Vo vašom e-shope ponúkate viacero konopných produktov - vyrábate ich sami?

„Občianske združenie nemá vlastnú prevádzku. Naši členovia vyrábajú niektoré produkty ako olej, lúpané semienka a sladkosti. Väčšinu vecí však vzhľadom  na malé osevné plochy a chýbajúce spracovateľské technológie na Slovensku dovážame. Napríklad múku, ktorá je bezlepková, nám nevedia mlieť v malom množstve v žiadnom mlyne u nás. Aby sme neboli odkázaní na dovoz, plánujeme pre budúci rok pripraviť spoločnú komunitnú spracovateľskú prevádzku. Pestovatelia by tak mohli sami spracovať semienka alebo vlákna a dať rastline pridanú hodnotu.“

 

Služba platí pre používateľov spoločnosti Orange a Telekom.

 

Ako fungujete, máte vlastné hospodárstvo?

„Zatiaľ ako združenie nemáme vlastné hospodárstvo. Cieľom je dopracovať sa do stavu ako to funguje v Hanfthale – Konopné údolie v Rakúsku.  Máme rozpracované projekty s dvoma obcami, pod názvom Vypestuj si svoj domov. V rámci projektu obce využijú svoju poľnohospodársku pôdu práve na pestovanie konopy. Spoločne investujeme do pridruženej výroby. Teda do spracovania konopy pre rôzne účely ako napríklad potraviny alebo stavebné materiály. Takto sa podarí obci zamestnať a čiastočne nasýtiť časť obyvateľstva a z vlastnej úrody získať stavebný materiál na stavbu štartovacieho či sociálneho bývania. Vždy je to vyššia pridaná hodnota pre obec ako príjem z prenájmu pôdy družstvu.“

 

Aký je záujem o konopné produkty?

„Ľudia, ktorí sa zaoberajú zdravou výživou už objavili prednosti konopy. Dopyt je hlavne po semienkach, či už lúpaných alebo nelúpaných, oleji a proteíne. Mimoriadne sa zapáčil aj konopný čaj. Tým, že sme spustili v tomto smere osvetu cez konopný receptár, dopyt sa ešte zvýšil. Naše autíčko Konopný dvor púta veľkú pozornosť. Kontaktuje nás stále viac ľudí. Najčastejšie s otázkou, či sa to dá jesť alebo či sa to nefajčí. Veľa ľudí pozná konopné plátno po babičkách a dopytujú práve túto starú kvalitu. Zo starého plátna šijeme napríklad podchlebáky alebo klasické prestieranie.“

 

A čo využitie v stavebníctve?

„Pri stavbe rodinného domu sa využije ako vlákno na izolácie, tak aj pazderie na konopný betón či konopné omietky. Vo svete, hlavne v Británii a Austrálii, už stoja veľké priemyselné i administratívne budovy z konopných stavebných materiálov. V Taliansku momentálne stavajú niekoľkopodlažnú obytnú budovu z konopného betónu. Na Slovensku, žiaľ, zatiaľ nevieme pokryť dopyt po takýchto stavebných materiáloch z vlastnej produkcie, hlavne pre malé osevné plochy. Materiál sa tak musí dovážať a tým sa celá stavba predražuje. Rovnako tým zaniká aj hlavné posolstvo konopy  –  teda Vypestuj si svoj domov. Tak ako je to napríklad v obci Hanfthal v Rakúsku.“

 

 

Stojí už na Slovensku nejaký konopný dom či iná stavba?

„Áno. V obci Mlynica pod Tatrami a pri Košiciach. Ide však iba o čiastočné využitie konopy. Sú to také pilotné projekty. Obaja stavitelia svojpomocne podľa dostupných informácií vymurovali niektoré múry a priečky. Je niekoľko domov, hlavne na západnom Slovensku, ktoré majú kompletné zateplenie krovu miesto minerálnej vlny práve izoláciou z konopy. A sú zo tri realizácie konopných omietok. Podľa informácií, ktoré mám, tak naprojektovaných je už niekoľko stavieb, dokonca ekoosada na Záhorí.. Radi by sme, ak sa podarí, ešte v tomto roku zrealizovali workshop na niektorej zo stavieb.“

 

 

 

 

Je konopa náročná na pestovanie?

„Konopa je rovnako náročná ako iné poľnohospodárske plodiny na dobre pripravenú pôdu. Vzhľadom k tomu, že nemá rozšírených prirodzených škodcov a ani ochorenia, nepotrebuje ochranné postreky. Vyššie odrody na vlákno svojím olistením natoľko tienia pôdu, že sa minimalizuje aj zaburinenie. Preto sa často využívajú práve na očistenie pôdy od burín bez použitia chemikálií. To však neplatí pri nízkych odrodách pestovaných na semienko pre potravinárske účely. Vyššie odrody majú hlboký koreňový systém. Konopa si tak vie vytiahnuť vodu aj v suchších oblastiach. Tiež záleží od zemepisnej šírky, kde chcete konopu pestovať. No bežne sa u nás dá pestovať do výšky 400 až 500 metrov nad morom. A na rozdiel od iných plodín, sa dá konopa pestovať na jednom poli aj niekoľko rokov za sebou.“

 

V akom množstve sa u nás v súčasnosti pestuje?

„Vlani pestovalo konopu na Slovensku podľa Poľnohospodárskej platobnej agentúry 13 pestovateľov na zanedbateľných 67 hektároch. Zaradili sme sa tak na poslednú priečku v rámci Európy. Pritom náš región patril v minulosti medzi konopárske veľmoci. Predbežné informácie o množstve nakúpeného osiva na tento rok ukazujú, že by sa malo osiať okolo 120 až 150 hektárov. To je mimoriadne pozitívny vývoj. Do troch rokov by sme sa chceli dostať na 500 hektárov.“

 

 

Máte aj záujemcov o jej pestovanie?

„Záujem o pestovanie spomedzi malých pestovateľov je dostatok. Často sa však stretajú s problémom, že sa nevedia dostať k svojej pôde. Tá je totiž vďaka zákonu o pôde viazaná nájomnou zmluvou na desať aj viac rokov v družstvách. No hlavným kameňom úrazu je chýbajúca žacia a spracovacia technika a technológia.“

 

Čo odrádza od jej pestovania väčšie podniky?

„Náročný je hlavne zber vysokých odrôd. Na Slovensku naň nemáme potrebnú techniku. Veľkopestovatelia alebo družstvá nemajú záujem. Pestujú iné, v súčasnosti ekonomicky výhodnejšie monokultúry. Nie sú preto technicky vybavení na zber úrody. Chýbajú im špecializované kombajny, technológie pre ďalšie spracovanie. Chýba aj veľkoodberateľ v dostupnej blízkosti. Napriek tomu sa dve družstvá rozhodli tento rok skúšobne osiať 25 hektárov.“

 

 

Na čo všetko používate vy osobne konopu?

„Osobne používam konopné látky na obrusy, prestierania. Používanie konopného špagátu netreba asi zdôrazňovať. Škoda, že sa vozí z Maďarska a nevyrába u nás. Šijeme vrecká na chlieb, ktorý v takomto vrecku vydrží dlhšie. Samozrejme už nejaký ten piatok jeme doma konopu v plackách, chlebe, šalátoch, jogurtoch, smoothie a sladkostiach. Večer pijeme konopný čaj. Asi ako všetci, využívame doma konopné mastičky a tinktúru na rôzne poranenia alebo liečbu herpesu. Najnovšie som objavila konopný lak na natieranie dreva. Štruktúra dreva zostáva nádherne zachovaná a zvýrazní sa farba. Okolo kmeňov stromov sme dali konopné rohože, ktoré neprepustia burinu a trávu. No zabezpečia udržanie vlahy pri strome. Nuž a ako stavbári plánujeme použiť konopu pri oprave omietok na starom dome. Známy zase kŕmia konopou sliepky a tvrdia, že sa tým zvýšila znáška vajíčok. Počas druhej svetovej vojny pomocou konopných kaší lekári liečili tuberkulózu.“

 

Je podľa Vás vhodná aj pre malé deti?

„Nevidím dôvod, prečo by konopu nemohli deti. Chlieb z konopnej múky, smoothie, šalát. To sú všetko veci, ktoré sú pre detské zdravie iba prospešné. Vo svete sa bežne konopný olej a semienka predpisujú miesto rybieho tuku. A nielen deti, ale aj dospelí alergici, s intoleranciou na orechy si túto pochúťku v koláčoch nahrádzajú práve konopou, ktorá má jemne orieškovú chuť.“

 

Aké máte plány do budúcna?

„Plány? Tých je neúrekom. Budúci rok chceme osiať vlastných 12 hektárov. Tiež naštartovať pilotný projekt, Vypestuj domov, aspoň v jednej obci. Zohnať prostriedky či už z fondov alebo od súkromných investorov na nákup potrebnej spracovateľskej technológie, otvoriť KONOKlub – priestor pre stretávanie nadšencov, s poradenským centrom a KONOkuchyňou.“

 

Prečítajte si aj Otázky a odpovede o Konope siatej