BRATISLAVA. Vo svete funguje projekt For Women in Science 18 rokov, na Slovensku má tento rok premiéru. Vedkyniam do 45 rokov, ktoré získali titul PhD. a dlhodobo sa venujú vedeckej činnosti, dáva možnosť získať grant. V definovaných odboroch sú dve kategórie  – ženy do 35 rokov a ženy od 36 do 45 rokov. Prihlásiť sa do projektu spoločnosti L'Oréal a organizácie OSN pre vzdelanie, vedu a kultúru UNESCO môžu slovenské vedkyne do 28. februára 2017 na stránke www.prezenvovede.sk.

"Dúfame, že náš program bude motiváciou aj pre mladé ženy, ktoré vedeckú kariéru zvažujú, a ktorých nadanie naša krajina potrebuje," uviedol podľa TASR generálny riaditeľ L'Oréal Slovensko Tomáš Hruška.

 

 

Peniaze aj na deti

Vedkyne môžu získať financie vo výške 5000 eur a využiť ich nielen na vlastný výskum, ale aj na financovanie vysnívanej dovolenky či zabezpečenia stráženia detí. Okrem lokálneho programu ocenení má jedna z finalistiek možnosť účasti aj na medzinárodnom kole súťaže L'Oréal-UNESCO For Women in Science, International Rising Talents. Stretne sa tam 15 najúspešnejších vedkýň z celého sveta, ktoré si rozdelia odmenu v celkovej výške 225 tisíc eur.

Riaditeľ Tomáš Hruška pripomenul štúdiu z roku 2014 pre Nadáciu L'Oréal, ktorá ukázala, že ženy tvoria iba jednu tretinu všetkých vedcov a ich podiel sa znižuje spolu s rastúcou vedeckou kariérou. Štatistiky na Slovensku sú podobné. V roku 2015 na Slovensku pracovalo vo vede a výskume 5898 žien s VŠ vzdelaním 3. stupňa, čo tvorí necelých 36 percent vedeckej populácie na Slovensku.

 

 

Málo žien vo vede

Nepomer ukazujú aj štatistiky počtu žien a mužov na vedúcich postoch, o ktorých sme písali na našom portáli. Na čele vedeckých organizácií je 41 riaditeľov a 15 riaditeliek. V predsedníctve Akadémie sedí 11 mužov a štyri ženy, v sneme 44 mužov a 18 žien. Vedecká rada má 18 mužov a štyri ženy.

„Keď sa pozrieme na hierarchiu, čím vyššie stúpame po rebríčku, tým je žien menej,“ povedala pre Ženy v meste riaditeľka Prognostického ústavu SAV Martina Lubyová.

 

 

Prečítajte si aj Na postup musia ženy vo vede vynaložiť dvojnásobné úsilie