1. Lyžovanie a 800 kilometrov zjazdoviek

Nezáleží na tom, či ste začiatočníci alebo skúsení lyžiari – ten, kto si chce v Korutánsku zalyžovať, si príde na svoje. 30 lyžiarskych stredísk v Korutánsku a východnom Tirolsku a viac ako 800 km dobre upravených zjazdoviek s istotou snehu. To všetko získate pomocou jediného skipasu TopSkiPass. Užiť si môžete vysokohorské zjazdovky uprostred mohutných trojtisícoviek, široké a pohodlné svahy pre rodiny či bubnové trate a U-rampy. Netreba zabúdať ani na nedotknuté svahy pre milovníkov hlbokého snehu a freeriderov.

 

Foto -  Oesterreichwerbung

 

2. Skialpinizmus v piatich strediskách

Novinka zimy v Korutánsku: trasa Nockberge-Trail, ktorá vzájomne prepája až päť lyžiarskych stredísk: Katschberg, Innerkrems, Turrach, Falkert a Bad Kleinkirchheim/St. Oswald. Je vhodná pre pohodlnejších skialpinistov, ktorí majú dobré znalosti o skialpinizme a sú v dobrej fyzickej kondícii, nechcú však zdolávať žiadne vysokohorské pasáže. Na jednu etapu si musíte naplánovať približne šesť hodín. Vďaka tomu, že sa na trase nachádzajú vleky a lanovky, si možno v každej etape ušetriť namáhavý výstup o niekoľko výškových metrov. Ďalšia zaujímavosť: Na trase Nockberge-Trail možno na rozdiel od iných viacdenných skialpinistických túr prenocovať nie na matraci v chatách, ale v kvalitnom (wellness) hoteli s vynikajúcou alpsko-jadranskou kuchyňou.

 

Foto -  Peter Burgstaller, Oesterreichwerbung

 

3. Korčuľovanie na zamrznutých jazerách

Niektoré z korutánskych jazier v zime na povrchu zamŕzajú, vďaka čomu sa z nich stávajú zrkadlovo hladké korčuliarske plochy pod šírim nebom, na ktorých sa môžu vyblázniť tak korčuliari, ako aj hráči hokeja a milovníci curlingu. V najjužnejšej spolkovej krajine Rakúska sa nachádza aj najväčšia zamrznutá prírodná plocha Európy, kde sa v roku 2019 už po 31. raz bude konať rýchlokorčuliarsky maratón Holländische 11-Städte-Tour. Počas neho si svoje sily v rýchlokorčuľovaní zmeria až 5 000 Holanďanov, v kráľovskej disciplíne dokonca až v dĺžke viac ako 200 kilometrov.

 

Foto -  Oesterreichwerbung

 

4. Zvyk zapísaný v UNESCO

Naprieč krajinou existuje veľa príležitostí dostať sa do tej pravej vianočnej nálady na vianočných trhoch a adventných podujatiach konajúcich sa na brehoch jazier, v mestách či na úpätiach hôr. Niečím celkom mimoriadnym je Katschberský adventný chodník, ktorý do popredia opäť stavia pôvodné oslavy Vianoc. Na zimnej prechádzke, ďaleko od gýču a komercie, sa každé láskyplne navrhnuté zastavenie venuje inej vianočnej téme. Romantikom sa zase bude páčiť „Advent nad oblakmi“ na vyhliadkovej veži Pyramidenkogel či v kaviarni Kap 4613 pri jazere Millstätter See. Výnimočným podujatím sú v kalendári zvykov a obyčajov aj koledníci idúci od domu k domu, klopajúc na dvere, odtiaľ názov Klöckler, z údolia Gegendtal, potápanie vianočného stromčeka v niektorých korutánskych jazerách, ako aj trojkráľový pochod v obci Heiligenblut, čo je zvyk, ktorý od roku 2010 patrí aj k nehmotnému svetovému kultúrnemu dedičstvu UNESCO.

 

Foto -  Oesterreichwerbung

 

5. Túry pri východe Slnka či zimné objavné cesty 

Už ste počuli o „Čarovných okamihoch“ korutánskej prírody? Myslíme nimi 12 hodnotných prírodných zážitkových programov naprieč Korutánskom v spoločnosti vyškolených sprievodcov. Tí sa nielenže starajú o bezpečnosť v teréne a prezradia množstvo pozoruhodností o krajine a jej ľuďoch, no zároveň sa postarajú aj o všetko ostatné: prepravu, kulinárske zážitky a potrebný výstroj. Ponuka siaha od túr štartujúcich pri východe slnka, cez pozorovanie zvierat až k zimným vínnym objavným cestám. 

 

Foto -  Oesterreichwerbung

 

6.Zimný wellness v kúpeľoch a pri jazerách

Zimný wellness má v Korutánsku množstvo podôb. Jednu z najkrajších zažijete počas návštevy kúpeľov Kärnten Badehaus pri jazere Millstätter See, kde budete mať jedinečnú, slnkom zaliatu jazernú atmosféru takmer na dosah aj v zime, a to vďaka krásnemu panoramatickému výhľadu. Po rozsiahlej renovácii boli znovu otvorené aj termálne kúpele Therme St. Kathrein v obci Bad Kleinkirchheim. Zo všetkých korutánskych kúpeľov ponúkajú najväčšiu vodnú plochu a najdlhšiu zábavnú šmýkačku, rozsiahly saunový svet, ako aj masážnu a skrášľovaciu zónu. Mimochodom, za návštevu stojí plávanie morských panien v zážitkovom svete KärntenTherme či vyhrievané bazény v jazerách Wörthersee, Millstätter See či na Turracher Höhe, patriace k hotelom.

Tajný tip pre milovníkov prírody: Termálny prameň Maibachl vo Warmbad Villach, ktorý vyviera iba po dlhotrvajúcich dažďoch a po roztopení snehu.

 

Foto -  Oesterreichwerbung

 

7. Noc v Korutánsku 

Zimné dni v Korutánsku sú plné pôžitkov, dobrodružstiev a napínavých, často nových skúseností. Keď sa slnko schová za hory až do najbližšieho rána, neznamená to koniec týmto pekným pocitom. Práve naopak! Na juhu Rakúska si na svoje prídu aj dobrodružné „nočné sovy“. Napríklad počas večerného lyžovania (okrem iného v Bad Kleinkirchheim     a Nassfelde) alebo počas skialpinistických túr s čelovkou na trojmedzí. Na viacerých miestach sa tiež možno zúčastniť snežnicových túr za splnu mesiaca (napr. v prírodnom parku Dobratsch) alebo nočnej sánkovačky (napr. v strediskách Katschberg, Turrach alebo Innerkrems). Úplne nové dojmy zase získate počas „Hviezdnej noci“ alebo ľadolezectva    pri umelom osvetlení v stredisku Heiligenblut, prípadne za svitu splnu v kúpeľoch KärntenTherme vo Villachu. A na trati Sonnblickloipe v Heiligenblut sa bežkári môžu zo svojho hobby tešiť aj v noci.

 

8. Skúste bežkovanie

Bežkovanie trénuje výdrž, silu a koordináciu. Navyše podporuje metabolizmus, posilňuje imunitný systém a aktivuje spaľovanie tukov. Nehovoriac o tom, že pohyb na čerstvom vzduchu je balzamom na dušu. Máte chuť vyskúšať niečo nové? Korutánske bežkárske trate sú rozdelené po celej krajine, po všetkých údoliach aj náhorných plošinách, pričom ponúkajú optimálne rámcové podmienky pre začiatočníkov aj pokročilých. Je jedno, či si vyberiete Národný park Hohe Tauern, Weissensee, Bad Kleinkirchheim, Rosental alebo Katschberg. Niekoľko bežkárskych centier sa nachádza aj v športovom komplexe Villacher Alpenarena, v obci St. Jakob im Rosental, lyžiarskom stredisku Nassfeld-Pressegger See či pri jazere Pirkdorfer See.

 

Foto -  Oesterreichwerbung

 

9. Chatová romantika a ochutnávky z korutánskej alpskej kuchyne

Popri zjazdovkách pozýva na oddych aj množstvo chát. Veľa z nich svojich hostí rozmaznáva typickými korutánskymi špecialitami. V korutánskej alpsko-jadranskej kuchyni sa čerstvé prísady z regiónov, staré tradície varenia a nové interpretácie pretavujú do lahodného celku. V Korutánsku sa aj víno, mušt či pálenka vyrába podomácku. Tak, ako sa to patrí pri skutočne autentickej kuchyni, sa v zaujímavom gastronomickom spektre odzrkadľujú nielen veľmi rozdielne regióny, ale aj kolobeh ročných období. Určite by ste mali ochutnať korutánske cestovinové taštičky plnené syrom, ryby domácich producentov, ako napr. korutánskeho lososa alebo sivoňa, polievku Ritschert, miestne špeciality z diviny, gailtalskú slaninu, bábovku Reindling alebo pálenku z borovicových šišiek, Zirbenschnaps.

 

Foto -  Oesterreichwerbung

 

10. Prvýkrát je v ponuke karta Winter Kärnten Card

Nezáleží na tom, či chcete obdivovať nádhernú zimnú scenériu z vyhliadkovej veže Pyramidenkogel, dopriať si relax v kúpeľoch alebo sa so sprievodcom vydať na túru v snežniciach – karta Winter Kärnten Card ponúka pre každého niečo! Partnermi sú, okrem iných, Zoo plazov Happ, rezort Heidi Schneealm Falkert, Múzeum moderného umenia alebo lanovka na Gerlitzen. Turistickú kartu Winter Kärnten Card dostanete od 39 eur.