Pri túžbe po žiarivejšom úsmeve alebo lepšom stave problematickej pleti ste si určite neraz kúpili prípravok, ktorý obsahuje pílingové guľôčky. Práve tie pomáhajú zvýšiť účinok čistenia pleti alebo zubov. Vo väčšine (nie prírodných) prípravkov sú tieto guľôčky vyrobené z plastu, ktorý sa v prírode nerozloží, ale ďalej koluje v našom prostredí.

Málokto bude skúmať, čo sa s týmito guľôčkami deje potom, ako si ich zmyjeme z tváre a z našej kúpeľne stečú do potrubia. Tak ja vám to poviem. Dúfam, že práve neobedujete. Cez potrubie sa dostanú do čističky odpadových vôd. Z nej putujú ďalej do rieky a následne do vášho žalúdka. Ak ste dnes mali na obed sushi, možno ste práve zjedli guľôčky z vášho pílingu spred týždňa.

 

Ešte viac vám o tom povie toto video:

Jednoducho vysvetlí v čom sa tieto guličky nachádzajú a aký je ich kolobeh po použití produktov, čo ich obsahujú.

 

 

 

A aké je teda riešenie?

Skúste si radšej zmiešať trochu olivového oleja s hnedým cukrom, alebo zvyškami kávy a touto domácou zmesou si urobiť píling na tele i tvári. Okrem toho, že vašej pleti dodá živiny, do nášho prostredia sa nedostanú látky, ktoré mikroorganizmy v našom okolí nedokážu rozložiť a navyše nevyprodukujete žiaden ďalší zbytočný plastový obal.

A pri najbližšej návšteve drogérie sa radšej vyhnite nákupu ďalších výrobkov s plastovými mikroguličkami.

 

(Autorka má vlastný blog o zodpovednom spôsobe života)

 

Prečítajte si aj Predsudky