Ponoriť sa do sveta kúziel môžete s novou kúzelníckou šou Abrakadabra, v čom je kúzlo kúziel už 23. októbra na TV Spektrum, ktorou vás bude prevádzať obľúbený herec Petr Vaněk. Prinášame vám exkluzívny rozhovor s jednou z účinkujúcich - finalistkou šou Česko Slovensko má talent, kúzelníčkou Kelly a uvidíte, že toto remeslo má rozhodne v krvi. Veď posúďte sami.

Pochádzate z kúzelníckej rodiny s bohatou históriou, odjakživa ste vedeli, že sa raz stanete kúzelníčkou alebo ste mali aj nejaké obdobie vzdoru proti tejto profesii? Aké povolanie by ste mali, ak by ste neboli kúzelníčkou?

Nikdy som nemala obdobie vzdoru voči našej profesii. Od malička som bola exhibicionista a toto bol môj spôsob realizácie. Počas dospievania som sa venovala aj divadlu a spevu, takže som s istotou vedela, že chcem byť na javisku a vystupovať pred ľuďmi v akomkoľvek umeleckom žánri. Hľadala som sa. Nakoniec som si zo všetkého niečo vzala a rovnako sa vrátila k rodinnému remeslu. Pri škole som chodila na viacero brigád, takže viem, že sa dokážem veľmi rýchlo prispôsobovať a žiadna práca mi nebola za ťažko. Ocko trval na tom, aby som mala vzdelanie, pretože v jeho očiach bol kumšt neistý a chcel, aby som mala „zadné vrátka“. Ak chcem robiť umenie, nech si ho robím, ale až po riadnom štúdiu. A tak sa zo mňa stala inžinierka ekonómie. Keby to bolo potrebné, môžem sa kedykoľvek vrátiť k svojmu vyštudovanému odboru, ale vnútorne by som nebola šťastná, potrebujem voľnosť a kreativitu. Mojou veľkou vášňou je všetko okolo sveta krásy. Preto som v roku 2013 otvorila so sestrou v Olomouci kozmetický salón a začala podnikať aj v tomto obore. Keby som nevystupovala, určite by som zostala v kozmetickom odvetví.

Používate kúzla aj v bežnom živote?

Keby som sa chcela živiť nečestne, asi by som bola schopný zlodej (smiech). Na základnej škole som si pri testoch párkrát pomohla s ťahákmi. Umenie mágie mi pomáha v živote napríklad tým, že poznám psychológiu diváka, teda ľahko odhalím klamstvo či nekalú praktiku. Nekúzlim ale len na javisku. Keď ma niekto zastaví napríklad na ulici a chce vidieť kúzlo, rada mu ho ukážem, pretože kúzelníctvo je poslanie zabávať ľudí. A ja rada robím ľuďom radosť.

Sú podľa Vás kúzla pre ľudí únikom z reality?

Na sto percent. Pocit byť okúzlený je jedným z najkrajších zážitkov, ktoré môžeme zažiť. Kúzla nás vracajú do detských čias, kedy sme verili, že nič nie je nemožné, do ríše fantázie. Všetci sme deti, len v rôzne starých telách. Kúzla dokážu odpútať od starostí všedných dní. Pomôžu na chvíľku zabudnúť a odviesť myšlienky iným smerom. V dnešnej uponáhľanej dobe je to čím ďalej cennejšie, preto náš odbor zažíva „renesanciu“. Každý človek reaguje inak. Niekto to prijíma a nechá sa unášať na vlnách sladkej nevedomosti, baví sa. Iní si zase lámu hlavu, ako som to asi urobila. Nech je podstata akákoľvek, ak začne divák premýšľať, či je niečo medzi nebom a zemou, čo si nedokáže logicky vysvetliť, robím to správne.

Foto - Archív Kelly

Myslíte si, že v kúzelníckej brandži to majú ženy ťažšie? Ako Vás vnímajú chlapskí kolegovia?

Z diváckeho pohľadu to mám jednoduchšie. Byť ženou v mágii je výnimočné. Kúzelníčok je ako „šafránu“ a teda sme pre publikum atraktívnejšie. Na druhú stranu musíme stále bojovať s predsudkami, že kúzelníctvo je mužskou parketou a ženy sú stavané do rolí asistentiek. Rešpekt si musíme vybojovať a ja som bojovníčka. Kúzelníctvo je veľmi náročný, širokospektrálny odbor. Prirovnávam to napríklad k letectvu, kde je tiež viac mužov než žien a to z toho dôvodu, že je to stresujúci odbor. Nie je to pre každého a preto je v našom odbore málo žien.

Vaším manželom je kúzelník Tomasiano, vedeli by ste si predstaviť žiť s „nekúzelníkom“?

To je veľmi zaujímavá otázka. Predstaviť by som si to vedela, ale určite by som nebola tam, kde som dnes a tým, čím som dnes. Tomasiano ma veľmi posúva dopredu, pretože je na mňa prísny a kladie na mňa vysoké nároky. Mentoruje ma. Nekúzelník by to nedokázal a nerozumel by mojím profesným potrebám. Som z kúzelníckej rodiny, kde obaja rodičia boli profesionálni kúzelníci a všetko sa točilo okolo kúziel. Na javisku, aj doma. Som na to zvyknutá a s nekúzelníkom by to tak určite nebolo. Žiť s kúzelníkom nie je jednoduché a kto to sám nezažil, ťažko by dokázal pochopiť, čo prežíva jeho partner. Už len to, že je pre nás vystúpenie „sväté“ a obetujeme tomu vlastný život. Keď sa ostatní zabávajú, my pracujeme – piatky, soboty pre nás neexistujú. Máme otočené životy. Keď ostatní pracujú, máme voľno a naopak. Chýbame na rodinných oslavách, pretože vystupujeme, nepoznáme Silvestre s priateľmi. S tým sa stretáva každý, kto pracuje v showbiznise. Naviac si stále s kúzlami hráme, vymýšľame, trénujeme. Neviem, koľko mužov by to zvládlo po mojom boku.

Boli by ste radi, ak by vo vašej kúzelníckej tradícii pokračovali aj vaše deti alebo ich budete odhovárať?

Svoje deti budem vychovávať tak, ako vychovávali moji rodičia mňa. Dám tomu voľný priebeh a určite ich nebudem do ničoho nútiť. Berieme ich s Tomasianom pri každej možnej príležitosti so sebou na javisko. Robia jednoduché kúzla alebo asistujú. Týmto spôsobom si prirodzene zvykajú na publikum bez trémy. Je to pre nich zábava. Či v tom budú chcieť pokračovať raz samé, bude čisto na nich. Už od mala vidia, aké náročné to je a čo to obnáša. Pochopím, keď budú chcieť žiť pokojný život. V každom ich rozhodnutí ich podporíme.

Foto - TV Spektrum

Precestovali ste už veľa krajín, v ktorej sa podľa vás najlepšie darí kúzelníkom?

Z môjho pohľadu majú kúzla veľmi radi Poliaci. V Poľsku som strávila časť svojho života. Každý národ má rád kúzla, len sa líšia v tom, akým spôsobom dokážu dávať najavo emócie. Ázijské národy alebo Američania dokážu otvorene dávať najavo úžas oproti napríklad severským národom, ktorí sú viac distingvovaní a dokážu emócie kontrolovať.

Čo je vaším najväčším snom v kúzelníckej kariére?

K najväčším snom asi patrí presadiť sa v zahraničí. Preto sa snažím pracovať na svojej angličtine, aby pre mňa nebola prekážkou.

Čo sa vám najviac páčilo alebo vás prekvapilo na natáčaní relácie Abrakadabra?

Úplne všetko. Taká relácia tu nemá obdoby a je mi nesmiernou cťou, že som sa mohla podieľať, pretože sa z môjho pohľadu natočil kúzelnícky znalostný poklad. Doposiaľ sa relácie točili buď o kúzelníckych osobnostiach alebo o kúzlach samotných. Relácia Abrakadabra predstavuje unikátnu obsahovú náplň. Prepája a zrovnáva históriu so súčasnosťou. Pripomína významných kúzelníkov, o ktorých dnešní diváci napríklad nemajú poňatia. Dozvedia sa veľa zaujímavostí napríklad o Davidovi Copperfieldovi alebo príbeh mentalistu Hanussena, rodáka z Litoměřic. Divákovi budú ukázané rôzne uhly pohľadu na konkrétne témy z úst súčasných českých aj zahraničných kúzelníkov.