Lekárov vyhľadávame, keď nás niečo bolí, trápi, sužuje. Keď máme menej energie, optimizmu, pozitívnej nálady, empatie. Máme aj menej peňazí, ak ochorenie trvá dlhšie alebo je ťažšie. Keď sme my tí, čo potrebujú viac, ako vládzu dávať. Hľadáme pomoc, porozumenie, úľavu, riešenia. A čo nachádzame? Aj dlhé čakacie lehoty, aj dlhé sedenie v čakárni, aj poplatky a aj prepracovaných lekárov.

Aj môj dorastajúci potomok potrebuje odborné ortopedické vyšetrenie. Vypátrala som lekárov v okolitých mestách. Prvý ordinuje len v stredu a pre dorast má vyhradené tri hodiny. V telefóne bol veľmi milý. Za desať eur navrhol vyšetrenie na presnú hodinu, možné aj po jeho oficiálnom pracovnom čase. Druhý má najbližší voľný termín vo februári v roku 2017. To nie je tlačová chyba – najbližší voľný termín pre deti a dorast a teda objednať sa je aktuálne možné, a na vyšetrenie sa dostať až takmer o osem mesiacov. Tretí funguje štýlom, že kto príde do deviatej, toho aj v ten deň vyšetrí. Toho som z možností vylúčila. O tomto treťom chcem nabonzovať viac.

Koncom minulého roka som ortopéda potrebovala aj ja. Nebola som u neho vyše roka, lebo  sám navrhol, že nech opäť prídem, keď sama uznám za vhodné.  Po vyše roku som ho chcela požiadať o podrobnejšie vyšetrenie, lebo vtedy sme ho odložili až na až... Ráno o ôsmej sestrička pozbierala kartičky poistencov. Poradie vyšetrovaných pacientov určuje lekár. Preto sa nemožno hnevať, ak tí, čo prišli neskôr idú do ordinácie skôr a treba trpezlivo čakať. Nevadí. Som rada medzi ľuďmi  a u ortopéda snáď len žiadnu virózu nechytím. Po troch hodinách som zostala v čakárni sama a prišiel rad aj na mňa.

No žiadne vyšetrenie sa nekonalo. „Nemáte výmenný poukaz!“ Ale veď som tu s tým istým problémom, máte ma v evidencii a pri opakovaných kontrolách netreba nové odporúčanie od obvodného lekára? Inak, mohol ma hneď zrána poslať preč. Treba, inak mu poisťovňa nezaplatí. Ja nechcem, aby lekár robil zadarmo. Ďalšie dve hodiny si posedím v inej čakárni v inej dedine s kašľajúcimi a inými ovzduším prenášajúcimi sa pliagami. Obvoďáčka nemá problém vystaviť nový výmenný poukaz, aj keď nechápe prečo.

Opäť absolvujem čakanie u toho istého ortopéda, dávam mu druhú šancu. Odporúčanie je v poriadku. Hurá! Budú peniaze z poisťovne. Mne už zopár vďaka cestovaniu hore-dolu ubudlo. Lekár však nemal svoj deň. „Taká mladá, čo si vymýšľate! Okolo vás je vždy niečo zvláštne!“ Toto ma dostalo. Pýtam sa ho, čo okolo mňa vidí. Či duchov alebo auru, alebo...? On že, čo bláznim!

Sediac v aute s manželom vediem dialóg. „Prosím ťa, hovorím z cesty, lebo ak....“ Nie. Vecne. Aj lekár môže mať ťažký deň, aj ťažký život, aj riešiť ťažké problémy. A musí mať aj sebareflexiu. Mal však pravdu v tom, že som magnetom na problémy, a že považujem takmer za zázrak, keď sa mi podarí vybaviť niečo bez prieťahov.

Pokusy o pomoc u spomínaného ortopéda som vzdala, lebo prosiť sestričky z Bratislavy, aby mu vysvetlili, že to, čo žiadam nie je nenormálne, mne ako divné prišlo. Výmenný poukaz na diagnostické vyšetrenie som si napokon o čosi neskôr vybavila u inej lekárky, inej špecializácie, v inom meste, za vstupný poplatok pätnásť eur. Nemala najmenší problém s uznaním opodstatnenosti mojej požiadavky. Staršia pani však ordinovať prestala a náhrada sa hľadá.

Príbeh pokračuje. Priebežne sa pozerám na svoj účet v poisťovni, kde vidím,  koľko si lekári naúčtujú. Lekár – ortopéd si nechal zaplatiť aj za ten prvýkrát, keď ma odmietol, lebo som nemala čerstvý výmenný poukaz a ten starý mal zrejme zle uskladnený, lebo „skysol“. Dokonca natipoval, že som prišla na odporúčanie nejakej mne neznámej očnej lekárky. Išlo o pár eur, banalitka. Pár a pár sú dva páry...

Pani zo zdravotnej poisťovne hovorí, že lekári nie sú nadšení, že pacienti vidia, koľko za čo inkasujú. Nemajú radi kontrolu. Kto by mal? Kto si rád nechá pozerať na prsty? A v zdravotníctve je veru, čo kontrolovať: okrem iného aj financovanie, výber poplatkov, ale aj spôsob manažovania chodu ambulancii a spôsobilosť zdravotnú starostlivosť pacientom vôbec ešte poskytovať. 

 

Prečítajte si aj Ženu ani kvetinou. Ani na dedine