Lily Gladstone vyhrala Zlatý glóbus vo veku 37 rokov a dlho to vyzeralo, že v hereckej kariére neprerazí aj pre svoj pôvod. 

Narodila sa v roku 1986 v štáte Montana v USA a do svojich 11-tich rokov žila v rezervácii Černonožcov na severovýchode. Rezervácia sa rozprestiera v drsnej hornatej krajine na hraniciach s Kanadou, v blízkosti Skalnatých vrchov a národného parku Glacier.

Lily Gladstone chcela s herectvom skončiť

Potom sa rodina musela z ekonomických dôvodov presťahovať na predmestie. Lily vyštudovala a s vyznamenaním skončila herectvo na Univerzite v Montane. 

Štyri roky spolupracovala so spoločnosťou Living Voices, ktorá sa špecializuje na inscenovanie príbehov, ktoré idú po povrchu školských učebníc. Spoločnosť Living Voices zaznamenáva a zviditeľňuje príbehy z doby amerického hnutia za občianske práva alebo svedectvo o väznení japonských Američanov počas druhej svetovej vojny. Hrávala tak hry o témach z histórie, o ktorých učebnice hovoria iba okrajovo. 

Aj tak istom období okolo roku 2010 uvažovala, že s herectvom skončí. 

Foto - facebook Oregon Shakespeare Festival

Pre The Guardian priznala, že ako Indiánka to mala s hľadaním hereckých príležitostí ťažké. Vyskúšala všetko a už toho mala dosť. “Po jednom kastingu mi poslali kvetnatý email, ale v skutočnosti mi napísali, že nezniem dosť indiánsky,” spomína herečka. “Pýtala som sa, že ak ja pre nich nie som dosť autentická, prečo si nenájdu Severného Čejena, ku ktorému by museli mať anglické titulky.”

Našťastie, v roku 2013 prišla príležitosť. Debutovala vo vedľajšej úlohe vo francúzskej dráme Jimmy P. po boku Benicia del Tora. Nasledovali roly vo filmoch Certain Women a Prvá krava režisérky Kelly Reichardt, v ktorých sa naplno prejavil jej herecký talent. 

Lily Gladstone vyhrala Zlatý glóbus ako prvá

V 37-mich rokoch vyhráva Zlatý Glóbus v kategórii dráma za úlohu Mollie Burkhart vo filme Vrahovia mesiaca kvetov režiséra Martina Scorseseho. 

Združenie New York Film Critics Circle označil túto historickú drámu ua najlepší film roku 2023. Film je o vraždách pôvodných amerických obyvateľov vlastniacich rozsiahle pozemky s ropou.

Adaptácia knihy Davida Granna Krvavé prachy sa odohráva v 20. rokoch minulého storočia, kedy sa protagonista Ernest Burkhart (Leonardo DiCaprio) podľa pokynov svojho strýka Williama Halea (Robert De Niro) ožení s osedžskou ženou Mollie (Lily Gladstone). Okolo pribúda vrážd ďalších pôvodných obyvateľov, ktorých ropné pozemky si zámožní belosi nárokujú s pomocou skorumpovaného zákona.

“Táto cena je pre každé malé dieťa z rezervácie, pre každé mestské dieťa, každé domorodé dieťa, ktoré má sen a vidí sa v našich príbehoch vyrozprávaných našimi slovami, s mnohými spojencami a obrovskou vzájomnou dôverou,” povedala Gladstone pri preberaní ceny. Pár viet povedala aj v jazyku Černonožcov. Ich jazyk neovláda plynule, ale svojej mame, hoci nie je z ich kmeňa, vďačí, že ju naučila aspoň niečo.

O tom, aký je zázrak, že cenu vyhrala práve členka národa Černonožcov svedčí, že ich je dokopy iba niečo vyše 17 tisíc.

Pred nomináciou Lily Gladstone bola na Zlatý Glóbus nominovaná dosiaľ iba jedna domorodá indiánska herečka Irene Bedard v roku 1995, ale nomináciu nepremenila na víťazstvo. Nominácií v iných kategóriách bolo doteraz niekoľko.

V novembri minulého roka Gladstone získala ocenenie Gotham Awards za hlavnú úlohu vo filme The Unknown Country. 

Zdá sa, že o tejto začínajúcej hviezde, ako ju označil magazín The Variety, ešte budeme počuť.