Stalo sa to, čo sa zdanlivo stáva iba vo filmoch – doslova sme do seba vrazili pri vchode do nákupného centra. Trvalo mi nejakú sekundu, kým som si uvedomila, že ju síce poznám, ale netuším, do ktorej etapy svojho života ju mám zaradiť. Ľudská (či iba moja?) pamäť je krátka.

„Ako sa máš?“ nečakala na odpoveď a vychrlila na mňa klasické sťažnosti stereotypom unaveného človeka stredného veku so stabilným zamestnaním, partnerom, bydliskom, takmer splatenou hypotékou a deťmi v puberte. Nič, čo by zaujalo. Nič, čo by potešilo. Kým som jej stihla potvrdiť, že môj životný status by sa dal vyjadriť podobne, spýtala sa:

„Ozaj, čo tá permanentka, čo sme ti kolektívne venovali? Dobre sme kúpili?“

Tentoraz som priestor na odpoveď dostala, ale nevyužila, v hlave mi totiž splašene rotovalo: Permanentku? Akú permanentku? Našťastie, spoza rohu práve vychádzal autobus, rýchlo som sa rozlúčila a rozbehla som sa... no, rozbehla, v tomto prípade ide o silný eufemizmus, čo mi opäť pripomenul, akú mizernú mám kondičku...permanentka! Permanentka do plavárne! Už viem, venovali mi ju kolegyne, bývalé, bolo to takmer pred rokom, tie voľné vstupy som využila snáď zo dva razy.

Keď som ju doma vyhrabala spod sutiny účtov a všelijakých papierov, moje odhodlanie zlepšiť si kondíciu opadlo. Osem voľných vstupov, to by som musela byť v bazéne dvakrát do týždňa, aby som to stihla do dátumu vypršania platnosti. To by som musela toto a tamto a ešte ono...

Toto, tamto aj ono napokon prehrali. Dala som to. Dvakrát do týždňa v bazéne. Pocit beztiaže, uvoľnenia, keď sa telo kĺže po hladine. Pocit eufórie, keď sa hlava ponorí pod vodu, otvorím oči a sledujúc modré dno bazéna, vznášam sa ako v sne. Lietam. Ako málo občas stačí k radosti. Potlačiť niekoľko dotieravých „nedá sa, nemám čas, nestíham“ a nahradiť ich jediným bezstarostným „nejako bude“. Ako málo stačí k tomu, aby som na otázku: Ako sa máš?, mohla odpovedať: Super, predstav si, už opäť lietam.

Zapamätám si to? Ľudská (či iba moja?) pamäť je predsa taká krátka.

    .

Prečítajte si aj Nie je to koniec sveta