Eva prišla z Michaloviec do Bratislavy ešte v devätnástich. Získala titul, našla si prácu, manžela a útulný ružinovský byt, kde aj s dvoma deťmi žijú už 17 rokov. Evina mama je vdova, otec zomrel pred desiatimi rokmi. Keď boli deti menšie, chodievala Michalovčanka za rodičmi aj raz za mesiac.

S cestovaním pritom nemala problém ani jej mama, ktorá nasadla na rýchlik z Košíc do Bratislavy minimálne raz za štvrťroka. Dnes však mama už do hlavného mesta sama nepríde – nevládze. Minulé leto sa jej navyše zhoršil zdravotný stav a dôchodkyňa už nezvláda ani bežnú starostlivosť o domácnosť. Potrebuje čoraz intenzívnejšiu pomoc, Eva sa však na východ presťahovať nedokáže.

“Viem, že mnohí by sa v mojej situácii vrátili späť, aj mne známi stále pripomínajú, že mama je dôležitejšia ako práca,” vraví Eva a v jej hlase počuť zahanbenie. “S manželom však splácame hypotéku a pracujeme v oblastiach, v ktorých sa na východe nezamestnáme. A to ani nehovorím, ako by sme asi deťom v pubertálnom veku vysvetlili, že sa treba presťahovať do malého mesta na východe…”

 

Foto - pixabay.com

 

Podiel dôchodcov na celkovom počte Slovákov porastie

Príbeh Evy zažíva čoraz viac ľudí. Aj európske štatistiky ukazujú, že produktívna populácia na Slovensku starne a podiel dôchodcov na celkovom počte Slovákov sa bude zvyšovať. To znamená, že pomoc pre dôchodcov bude u nás neustále žiadanejšia. Že záujem o opateru seniorov rastie, potvrdila aj manažérka portálu s ponukou prác v domácnosti Zuzana Dravecká Moussa.

“Počet inzerátov, v ktorých ľudia hľadajú opatrovateľov seniorov, sa na stránke Domelia.sk za posledné dva roky takmer strojnásobil.” Za zvýšeným záujmom stojí najmä cenová dostupnosť. “Hodinová odmena sa odvíja od náročnosti a náplne práce opatrovateľa. Väčšina však uvádza cenu svojej práce v rozmedzí od 3 do 5 eur za hodinu,” uvádza Dravecká Moussa.

 

 

Každú novú opatrovateľku som najskôr sledovala pri práci

Spočiatku sa Eva dohodla s maminými susedami na pravidelných návštevách, čoskoro sa však ukázalo, že dôchodkyňa potrebuje intenzívnejšiu pomoc než spoločnosť pri káve. Eva navrhla, že jej bude platiť podnájom v Bratislave, mama však sťahovanie do hlavného mesta rázne odmietla. A tak prišli na rad možnosti platenej opatery.

Centrá pre seniorov však boli pridrahé alebo chýbali kapacity. Pomoc pre mamu hľadala Eva aj na sociálnych sieťach v rôznych opatrovateľských skupinách, skúšala aj inzertné portály a regionálnu tlač. “Nájsť niekoho na diaľku bolo naozaj náročné,” priznáva Eva.

Aby aspoň čiastočne spoznala budúce opatrovateľky, musela vždy na niekoľko dní prísť na východ a absolvovať pohovory so záujemcami. “Potom som vybranej žene vysvetlila chod domácnosti, mamin stav a pár dní som ju sledovala pri práci.” Kandidátov sa síce našlo dosť, ale spolupráca zakaždým vydržala iba krátko. Keď musela pobyt na východe absolvovať tretí raz, radosť z toho nemala Eva ani jej zamestnávateľ.

 

Foto - pixabay.com

 

Pri hľadaní opatery pre seniora pomohol zamestnávateľ

Firma, v ktorej Eva pracuje, v tom čase aktualizovala zoznam zamestnaneckých benefitov. “Family friendly” spoločnosť už zaviedla príspevok pri narodení dieťaťa, flexibilný pracovný čas pri ošetrovaní rodinného príslušníka a začali diskusie o založení firemných jaslí.

“Personalistka vedela, že už niekoľko mesiacov neúspešne riešim starosti s opaterou mamy. Na jar za mnou prišla s tým, že mám na náklady firmy vyskúšať hľadanie opatrovateľky cez portál Domelia.sk, ktorý zvažujú ako ďalší benefitový program,” spomína Eva. Od personálnej manažérky dostala darčekovú poukážku, zaregistrovala sa a začala vyberať z profilov opatrovateľov.

Po pol roku hodnotí Eva hľadanie opatrovateľky cez portál Domelia ako zatiaľ najefektívnejší spôsob. “V profiloch som už na prvý pohľad videla hodnotenia práce a komentáre rodín, ktorým opatrovateľky pomáhali v minulosti,” spokojne popisuje Eva. Videla tiež, ktorí ľudia sú okrem zdravotnej starostlivosti ochotní aj upratovať domácnosť. “Najprv som cez správu oslovila vybrané opatrovateľky, následne obtelefonovala tie, čo ma najviac oslovili. Potom už stačilo prísť do Michaloviec len na víkend.”

 

Foto - pixabay.com

 

Prečítajte si aj Stráženie detí profesionálmi je už bežné aj u nás