LONDÝN. Britský princ Harry a jeho manželka Meghan pokrstili v sobotu svojho prvorodeného syna Archieho. Išlo o súkromný obrad, kráľovský pár zverejnil len dva zábery. Mená krstných rodičov nezverejnili, napísala agentúra AFP.

Archieho pokrstili v kaplnke Windsorského zámku, kde v roku 1984 tam prijal sviatosť krstu aj samotný Harry. Na krste výnimočne chýbala kráľovná Alžbeta II. Mala naplánovaný iný program.  

 

Na oficiálnej snímke z krstu britský princ Harry (sediaci uprostred) a jeho manželka Meghan so svojím synom Archiem vo Windsorskom zámku. Dole vľavo sedí Camilla, vojvodkyňa z Cornwallu. Horný rad zľava britský princ Charles, Doria Raglandová, Lady Jane Fellowesová, Lady Sarah McCorquodaleová, britský princ William a jeho manželka Kate.  Foto - TASR/AP

 

Krst kritizovali médiá i experti

Súkromný krst odsúdila britská bulvárna tlač i experti na britskú kráľovskú rodinu vyjadrujúci sa pre médiá. Harry a Meghan sa s Archiem v deň jeho krstín neukázali na verejnosti.

Agentúra AFP tiež pripomína, že Meghan, vojvodkyňa zo Sussexu a bývalá americká herečka, sa po májovom pôrode Archieho na verejnosti objavila len párkrát.

Meghan a Harry držali podrobnosti okolo narodenia svojho potomka v tajnosti a vyhli sa tak mediálnemu honu, aký tradične obklopuje členov britskej kráľovskej rodiny. 

 


Kritika za drahú renováciu 

Práve pre tieto rozhodnutia sa však Meghan a Harry koncom júna stali terčom kritiky. Vyšlo totiž na povrch, že z peňazí daňových poplatníkov použili 2,4 milióna libier (2,69 milióna eur) na renováciu svojej rezidencie neďaleko Windsorského zámku, nazývanú Frogmore Cottage. 

Britská novinárka Penny Junorová, píšuca dlhodobo o kráľovskej rodine, na margo týchto informácií skonštatovala, že Harry a Meghan "nemôžu mať oboje". "Buď nech sú úplne diskrétni, zaplatia za svoj dom a stratia sa z dohľadu (verejnosti), alebo nech hrajú tú hru tak, ako sa má hrať," napísala pre The Sunday Times.