Mám množstvo priateľov, ktorí cestujú. Veľa a často. Ich fejsbúk je plný nádherných fotografií ďalekých miest, pohodových chvíľ a stretnutí s neznámymi. ,,Aj ja chceeeem!" piští mi srdce zakaždým, keď vidím, čo zase zažili.
 
A mám aj priateľov, ktorí by radi cestovali, ale finančne im to nevychádza. Nefňukajú, nenadávajú, nezávidia druhým. Spravia si voľno z práce a piknikujú na deke na tráve za domom, vyrábajú s deckami domácu zmrzlinu alebo sa slnia doma na záhrade a nohy si namiesto mora močia v detskej vaničke. Pri ich fotkách sa vždy usmievam a niekedy aj nahlas rehocem, čo zas vymysleli.
 
No a potom mám aj pár známych, ktorí nedovolenkujú. Namiesto toho sa vždy radi pochvália, koľko dní starej dovolenky si našetrili. Nestihli si ju vyčerpať. Museli robiť. Skrátka, nedá sa inak. Nemá ich kto zastúpiť. Pritom nepatria k špičkovým chirurgom jediným vo svojom odbore ani k vedcom, ktorí sa podieľajú na výskume liekov proti rakovine a zapovedali sa, že oddychovať budú, až keď s výskumom pokročia. Kdeže! Robia celkom bežnú prácu za celkom bežný plat. To len pocit vlastnej dôležitosti im nedovolí vypadnúť z pracovného kolotoča. Namiesto toho sa budú celý rok sťažovať na únavu, rôzne zdravotné ťažkosti, depky. A ohovárať tých, čo si dni voľna užívajú naplno. Že ich to baví...
 
Nemecká kancelárka Angela Merkelova pocit vlastnej dôležitosti zjavne v sebe neživí. V Nemecku má mesiac pred parlamentnými voľbami a viete, čo spravila? Obliekla si svoju obľúbenú červenú károvanú košeľu, ktorú si balí do dovolenkového kufra už päť rokov, a vyrazila z kancelárie. Na dovolenku! A nie hocijakú, ale rovno trojtýždňovú. Mimochodom, pre Nemcov nič neobvyklé. Tvrdo makajú celý rok, musia si aj poriadne oddýchnuť. Asi vedia, že je lepšie šetriť si vlastné zdravie a nervy, než dni starej dovolenky. 

 

Prečítajte si aj Keď tvojmu decku švitorí, natoč si to na mobil!