Miriam Repáková dostala podmienečný trest. Bývalá sudkyňa Okresného súdu (OS) Bratislava I Miriam Repáková, ktorá bola zadržaná v rámci akcie Búrka, dostala pre zločin ohýbania práva dvojročný trest odňatia slobody s podmienečným odkladom na tri roky.

V piatok o tom rozhodla sudkyňa Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Pezinku, keď schválila dohodu o vine a treste uzatvorenú medzi prokurátorom Úradu špeciálnej prokuratúry a Repákovou. Rozhodnutie je právoplatné.

Akcia Búrka: Prvý rozsudok

Po takmer troch rokoch po veľkom zatýkaní sudcov v kauze Búrka je to prvý rozsudok. Okrem podmienečného trestu odňatia slobody dostala aj štvorročný zákaz vykonávania povolania sudcu. Poškodenú spoločnosť Technopol Servis odkázal súd s nárokom na náhradu škody na civilný proces. Repáková mala konať na objednávku.

Repáková spolupracuje

"Súd vyhodnotil túto dohodu o vine a treste ako primeranú a spravodlivú," povedala samosudkyňa ŠTS Ružena Sabová. Okrem priznania súd prihliadol aj na skutočnosť, že Repáková napomáha orgánom činným v trestnom konaní pri objasňovaní ďalšej trestnej činnosti.

Bývalú sudkyňu OS Bratislava I zadržali spolu s ďalšími 12 sudcami v marci 2020. Stíhaná bola pre rozhodovanie o vlastníctve akcií v kauze Technopol Servis. Repáková figurovala v medializovanej komunikácii s podnikateľom Marianom K. Podľa prokurátora konala nie na základe zisteného skutkového a právneho stavu veci, ale v prospech požiadavky Mariana K. a na základe odporúčania exsudcu Vladimíra S.