Ukázalo sa, že to súvisí to s vekom. U mužov a dokonca aj u žien. Čím starší sú muži a ženy, tým viac akceptujú rôzne sexuálne narážky a obťažovanie. Tak dopadol prieskum renomovanej agentúr YouGov, ktorý si nechal vypracovať britský týždenník The Economist. Zrejme tu výchova a zvyk urobil svoje.

Tá dobrá správa na výskumu je, že čím sú muži mladší, tým menej sú ochotní takéto sexistické prejavy tolerovať – nepozerajú žene do výstrihu, nepoložia si ruku na jej zadok a nemajú potrebu komentovať jej vzhľad a atraktivitu.

U žien dopadol prieskum podobne, až na jednu výnimku – mladým ženám až tak neprekážajú mužské pohľady na prsia.

 

 

Prieskum ukázal, že mladší muži sú korektnejší. Napokon vidieť to aj na iných veciach aj u nás. Pribúda mladých oteckov na ihriskách, na materskej či rodičovskej dovolenke a v debatách o tom, čo by ženy mali mať a čo môžu mať, sú muži častokrát liberálnejší než mnohé ženy. Mladší muži viac akceptujú a rešpektujú želania žien, viac načúvajú, ako by ženy chceli v 21. storočí fungovať. Samozrejme, nie všetci, ale určite je to generačná zmena, ktorá by mohla vyriešiť veľa problémov v nerovnocennom postavení medzi mužmi a ženami.   

Len, aby tú korektnosť nestratili, keď budú starší a získajú vplyv a moc. Aby si neosvojili veci, ktoré uvidia napríklad u starších kolegov, aby si nezvykli na poznámky, ktoré si vypočujú viackrát, až si na nich zvyknú tiež.  Súčasná debata o sexuálnom obťažovaní je tak ešte dôležitejšia vo vzťahu k mladším generáciám mužov i žien. Aby sme si jasne povedali, kde je to v poriadku a kde je to už cez čiaru, aby sme vo firmách vytvorili prostredie, kde sa také veci nestávajú a ak sa stanú, tak budú mať svoje dôsledky. Tá debata určite nie je mnohým príjemná, ale ak ju nepodceníme, tak určite nebola zbytočná.  

 

Prečítajte si aj Oplzlé narážky novinárov