Konzumná spoločnosť: pokazené sa vymieňa za nové, regály supermarketov plné náhrad – rôznych značiek, farieb, kvalít, stres v práci, na ulici, v aute, v autobuse, v médiách. Doma chceme vypnúť. Nerušiť! Nemám energiu, čas, chuť... veď všetko máš!

Rozvodovosť stúpa, láme rekordy. Polovica manželstiev uzavretých v minulom týždni sa bude do päť rokov zmietať v boji o holé prežitie. Sudcovia budú hľadať a zvažovať prečo, kto, či áno, či nie a pritom na vstup stačí slobodná vôľa dvoch svojprávnych dospelých. Čo ak by niekto už v úvode skúmal povahy, dôvody, očakávania, zrelosť, zodpovednosť?

Ak sú ženy z Venuše a muži z Marsu, potom život pod jednou strechou na Zemi musí byť zložitý. Muž zarába, živí rodinu, zabezpečuje bývanie, poskytuje technické služby, nefajčí, nevysedáva s kámošmi pri pive a poldecáku, nelieči si ego milenkami, je plne oddaný rodine. Body sa rátajú. Ale muži, ak pridáte zopár maličkostí, body sa vám znásobia.

Zahľaďte sa občas na svoju ženu. Ako kedysi, keď vás očarila, keď preskočila prvotná iskra. Otvorte dokorán oči aj uši.

Načúvajte pozorne. Rozlišujte, kedy len potrebuje vysypať svoje problémy a kedy treba pomôcť s ich riešením.

Prekvapte kvetom. Netreba veľkú kyticu, stačí aj malý, milý kvietok z vlastnej (alebo cudzej) záhrady.

Pochváľte nový účes. Všímajte si zmeny, iste sú adresované práve vám.

Hrajte sa s deťmi. Odhoďte zábrany a buďte opäť malí. Skáčte, smejte sa, kopte, stavajte, vrčte, lozte, čľapkajte... Zrežírujte deťom dobrodružstvo. Vaša žena si konečne užije chvíľku len pre seba.

Vezmite niekam von. Celodenná starostlivosť o deti má veľmi ďaleko od dovolenky. Vybavte stráženie a zoberte partnerku na miesto, ktoré má rada, kde vie zrelaxovať a prísť na iné myšlienky.

Prejavujte záujem. Spýtajte sa, aký mala deň, ako urobila skúšky, ako sa cíti, čo ju trápi, čo teší. Skúste prečítať aspoň jednu z jej obľúbených kníh. Pozrite s ňou film, aspoň jednu časť seriálu. Počúvajte rovnakú hudbu. Zaujímajte sa o jej záľuby.

Pochváľte jedlo. Čo tam potom, že nie je zručná kuchárka, že varí a pečie len z povinnosti. Uvarila chutnú večeru? Nestačí, že rýchlo a chutno zjete, potrebuje počuť.

Buďte trpezliví a citliví. Keď partnerku prepadne nakupovacia mánia, má svoje chvíľky, nevie sa rozhodnúť. Vydržte, za mrakmi je vždy ukryté slnko. Váš citlivý prístup nie je dôkazom slabosti.

Chceme nemožné? Veď už teraz podávate nadľudské výkony v práci aj doma makáte ako fretka? Netrápte sa, príde iný, čo sa vyzná a pozbiera aj vaše body. Ale pripravte sa, že už vám ostane len tá milovaná práca alebo spustošený vzťah. Muži pochlapte sa, kým je čas! Bodujte a bojujte, ak máte za čo. Bo rozbitému krčahu už pôvodnú podobu ani funkčnosť nevrátite!  

 

Prečítajte si iné blogy