Desaťročná Jarka prežíva svoje detstvo v nestabilnom rodinnom ženskom trojuholníku. Žije s mamou Luciou, ktorú nesmie volať mama,  a starou mamou Irenou, ktorú nemá volať babka. Žije na ulici a v byte plnom podozrivých návštev a večierkov a snaží sa nájsť trochu lásky medzi Luciiným nezáujmom a depresiami. Všetko sa zmení, keď si spolu s malým Kristiánom a dvoma opustenými batoľatami vytvoria v záhradnom domčeku svoju náhradnú rodinu.

„Jej konanie je dojemným a detsky úprimným pokusom napraviť svet dospelých svojou hrou na rodinu, akú by chcela mať,“ uvádzajú tvorcovia rodinnej drámy Piata loď, ktorý teraz na Berlinale získal Krištáľového medveďa.

 

Foto - TASR

 

Podľa úspešného románu Moniky Kompaníkovej 

Dráma vznikla na motívy románu Piata loď, ktorý získal v roku 2011 najprestížnejšie slovenské literárne ocenenie Anasoft litera, bol preložený do nemčiny, češtiny, poľštiny, bulharčiny, arabčiny, maďarčiny, v Chorvátsku vyšiel v sérii tridsiatich súčasných európskych románov, pripravuje sa rumunské vydanie.

Na motívy úspešného románu Moniky Kompaníkovej vznikla dráma Piata loď, ktorá bude mať slovenskú premiéra 16. marca. Do kín už príde ako snímok, ktorý získal prestížnu cenu na Berlinale.  Slovensko-česká snímka dostala Krištáľového medveďa za najlepší film sekcie Generation Kplus. Ocenenie si osobne v Berlíne prevzala režisérka Iveta Grófová. Snímka mala na 67. MFF Berlín svetovú premiéru. 

"Je to obrovské, ale naozaj, obrovské prekvapenie, vôbec som takýto úspech nečakala. Úžasné je, že ide o cenu, ktorú udeľujú deti, je perfektné dostať cenu od detskej poroty," uviedla podľa TASR režisérka a scenáristka Iveta Grófová. Detská porota, ktorá je zložená z detí nie starších, ako je samotné obecenstvo filmov programovej sekcie Generation, sa o jej filme vyjadrila: "Vybrali sme kreatívny a autentický film. Je o dvoch deťoch, ktoré si vytvoria svoj malý svet podľa vlastných pravidiel. Príbeh sa nás veľmi dotkol a hercom sme naplno uverili."

 

 Strieborného medveďa si odniesol aj film Agnieszky Holland v minoritnej slovenskej koprodukcii s názvom Cez kosti mŕtvych.   Foto - TASR/AP

 

Prvé ocenenie od rozdelenia Československa 

V prípade Piatej lode ide podľa portálu Aktuality.sk o prvý ocenený slovenský film od rozdelenia Československa. Naposledy získal Strieborného medveďa za réžiu Dušan Hanák a cenu kritikov FIPRESCI jeho film Ja milujem, ty miluješ (1989).

Piata loď súťažila v konkurencii filmov z viacerých krajín, ako je Brazília, Veľká Británia, Austrália, Kanada, Poľsko, USA, Nemecko, Argentína, Mexiko, Čína a ďalšie. Film sprevádzala početná delegácia vrátane detských hercov Vanessy Szamuhelovej, Matúša Bačišina, producentky Kataríny Krnáčovej, kameramanky Denisy Buranovej a spisovateľky Moniky Kompaníkovej.

Prvý dlhometrážny film Ivety Grófovej Až do mesta Aš bol slovenským nominantom na Oscara 2012 a otváral sekciu Na východ od Západu na MFF Karlove Vary.

 

.

Prečítajte si aj Evita Urbaníková: Film Všetko alebo nič je pre ženy, ktoré netrpia popoluškiným syndrómom