Išla som pešo do potravín do dediny vzdialenej od našej chaty asi 3 kilometre. Chodník viedol cez les, potom medzi chaty a cez rekreačnú časť až do dediny. Všade som stretávala ľudí. A všetci sa mi pozdravili. Nepoznali ma, ale zaželali mi dobrý deň.

Slušnosť mi vždy urobí dobrý deň. Lebo sa na nič nehrá a nesúdi. Cudzí ľudia vás slušne pozdravia, hoci nepoznajú vaše meno, nevedia, čím sa živíte, netušia odkiaľ ste a čo si myslíte. Zaželajú vám dobrý deň nezištne a nesebecky. Lebo sú slušne vychovaní. Najzákladnejší prejav zdvorilosti im nie je cudzí.

Kdesi som čítala, že pozdraviť je slušnosť, odpovedať povinnosť. Každému som odpovedala. Keď som odzdravila, bolo mi príjemne. Veľmi milá povinnosť.

Slušnosť na dovolenke je pridaná hodnota. Keď sú ľudia slušní, naozaj oddychujete. Keď sa usmejú, prihovoria, konverzujú. Ako mladý muž, ktorý si k nám prisadol v bufete na pláži, keď sa strhla búrka. V ruke držal pár hríbov, čo nazbieral. Mal starosti o svojho deda, ktorý sa mu v lese stratil. Rozprával nám, že má 83 rokov, ale ešte minulý rok robil windsurfing a je stále v skvelej forme. Vtom zazvonil mobil a mama sa mladého muža pýtala, kde je, keďže dedo je dávno na chate.

 

 

Miesto, ktoré sa uvoľnilo po mladom mužovi, bolo o pár minút obsadené. Stále lialo a vedľa nás sa posadili cudzinci. Bol to manželský pár z Holandska, ktorý chodí na Slovensko dovolenkovať dvadsať rokov. Dvadsať rokov! Prvýkrát kempovali v Senci, boli aj na Devíne, na Chopku, v Slovenskom raji a viackrát na Domaši. Dovolenkovať na Slovensku naučili aj ich staršiu dcéru, tú mladšiu už nie. Vyznáva klasické dovolenkové destinácie ako Španielsko či Taliansko. Holanďania k nám chodia častejšie ako do Čiech. Máme vraj lepšie počasie a slušnejších ľudí. Než sme odišli, pozdravili sme sa a poďakovali.

Slušnosť na dovolenke je pridaná hodnota. Na Domaši za vrchol slušnosti považujem toalety, ktoré po 20 rokoch konečne začali fungovať. Sú nápadito urobené, sú čisté a dokonca bezplatné. S toaletami a slušnosťou otca, ktorý na Domaši podniká so svojimi deťmi sa vrátili aj turisti. Pribudli stany a karavany, detské ihrisko. Obsluhujú vás tu ochotne a s úsmevom. Keď sa strhla tá búrka, taká silná, že vybilo elektrinu, v bufete na pláži personál hneď spustil vonkajšie závesy, aby vietor dažďom nebičoval hostí.

Slušnosť je pridaná hodnota. Urobí vám dobrý deň. Urobí vás lepším.

Pekný deň vám želám.