Na 88. odovzdávaní prestížnych filmových cien padli tri rekordy:

 

Mexický režisér Alejandro G. Iňárritu je len tretím režisérom v histórii, ktorý vyhral Oscara dva roky po sebe po sebe. Minulý rok získal Oskara za réžiu filmu Birdman, tento rok za film Revenant Zmŕtvychvstanie. Pred ním to boli John Ford a Joseph L. Mankiewicz.

 

 

Emmanuel Lubezki je prvým kameramanom a piatym umelcom v histórii, ktorý ziskal Oscara tretíkrát po sebe. Dnes za film Revenant Zmŕtvychvstanie.

 

 

Ennio Morricone získal svojho prvého Oscara za viac ako pol storočia svojej tvorby. Nominovaný bol päťkrát, ale zlatú sošku si odniesol až dnes za hudbu k filmu Osem hrozných.

 

 

Oscara za najlepšiu herečku v hlavnej úlohe získala Brie Larsonová za postavu vo filme Izba (Room). Kanadsko-írska dráma je voľne inšpirovaná uväznením unesenej Rakúšanky Natasche Kampuschovej.  Mama Joy (Brie Larson) pred svojím päťročným synom Jackom (Jacob Tremblay) tají, že sú uväznení. Izba, kde ich násilím drží starý Nick (Sean Bridgers) je pre chlapca celým svetom a o tom, čo je za štyrmi stenami, má len nejasnú predstavu z televízie. Keď sa im podarí ujsť, vonkajší svet a slobodu vnímajú ako mätúci a nebezpečný.

 

 

Najlepším filmom je novinárska dráma Sledovačka (Spotlight) režiséra Thomasa McCarthyho o odhalení rozsiahleho zneužívania detí v katolíckej cirkvi. Film získal zlatú sošku aj v kategórii pôvodný scenár.

 

 

 

Oscara pre najlepšiu herečku vo vedľajšej úlohe získala Alicia Vikanderová za postavu v britskej životopisnej dráme Dánske dievča režiséra Toma Hoopera. Film je ďalším komplikovaným vzťahom ženy a zároveň jedným z najvášnivejších a najneobvyklejších milostných príbehov dvadsiateho storočia. Oscarový režisér Tom Hooper natočil podľa rovnomennej knihy milostný príbeh inšpirovaný skutočným životným osudom dánskej maliarky Gerdy Wegener a jej partnera Einara. Ten zistí, že je ženou v mužskom tele a ako prvý na svete podstúpi operáciu vedúcu k zmene pohlavia.

 

 

Zlatú sošku si ako najlepší herec vo vedľajšej úlohe odniesol Brit Mark Rylance za postavu sovietskeho agenta Rudolfa Abela vo filme Most špiónov režiséra Stevena Spielberga. Dej filmu Most špiónov sa začína v roku 1957 na oboch stranách železnej opony, keď agenti FBI zatknú sovietskeho špióna Rudolfa Abela. Jeho obhajoby sa z poverenia úradov chopí skúsený právnik James Donovan (Tom Hanks). Medzi oboma sa vytvorí silné puto. Donovan nakoniec ruského špióna zachráni pred trestom smrti a postará sa o jeho výmenu za amerického pilota a študenta.

 

 

Najviac Oscarov získal film Šialený Max, ktorý premenil šesť nominácií vo vedľajších kategóriách. Získal zlatú sošku za kostýmy, masky, výpravu, strih, zvuk a mix zvuku.

 

 

Prečítajte si aj Lady Gaga priniesla na Oscarov obete sexuálneho násilia