LOS ANGELES, BRATISLAVA. Nablýskaný Hollywood zažil na 88. slávnostnom odovzdávaní cien silný moment, keď na pódium prišiel viceprezident Joe Biden. Neoznámil nominácie v ďalšej kategórii prestížnych filmových cien, ale ohlásil kampaň  Bieleho domu proti sexuálnemu násiliu ItsOnUs.org.

 

 

 

"Poďme zmeniť kultúru tak, aby sa žiadna týraná žena alebo muž nemuseli pýtať samých seba: Čo som urobil? Oni neurobili nič zlé," povedal Biden počas svojho prejavu. Potom, čo mu publikol zatlieskalo postojačky, vystúpila speváčka, herečka a skladateľka Lady Gaga. 

Lady Gaga bola na Oscara nominovaná ako autorka piesne Til It Happens To You, ktorá zaznela v dokumente The Hunting o sexuálnom násilí na amerických univerzitách. Pieseň, ktorú napísala so známou skladateľkou Diane Warren, na Oscaroch zaspievala v bielom oblečení pri bielom klavíri. Na pódiu s ňou nevystúpila speváčka a raperka Kesha, ako uvádzali niektoré zdroje, ale niekoľko študentiek a študentov z amerických univerzít. Na rukách mali napísané „Not your Fault“ (Nie je to tvoja vina).

Podľa dokumentu The Hunting je znásilnená jedna z piatich študentiek a jeden z 20 študentov. Lady Gaga a odvážnym študentkám a študentom tlieskali v Los Angeles postojačky.

Nebolo to jediný raz, keď sa počas slávnotnsého odovzdávanie oscarov, hovorilo o sexuálnom násilí. Oscara za najlepší film dostal Spotlight - Sledovačka o odhalení rozsiahleho zneužívania detí v katolíckej cirkvi. 

Najlepším krátkym dokumentárnym filmom sa stala A Girl in the River – The Price of Forgiveness, v ktorom pakistánska režisérka Sharmeen Obaid-Chinoy rozpráva príbeh 18-ročnej Sabe. Tú chceli otec a strýko zavraždiť, pretože si vybrala iného muža. Saba však prežila a chce vinníkov dostať do väzenia.

 

 

 

Lady Gaga, ktorá sama v roku 2014 rozprávala o svojom znásilnení, keď mala 19 rokov, sa v boji proti sexuálnemu násiliu angažuje s nasadením. Najnovšie podporuje asi najznámejšiu obeť sexuálneho násilia v Hollywoode, speváčku a raperku Keshu. Tá obvinila svojho producenta zo sexuálneho zneužitia, fyzického, verbálneho a emocionálneho týrania, ktoré malo trvať desať rokov, odkedy ako 18-ročná podpísala zmluvu s jeho vydavateľstvom Sony. Mal ju nútiť užívať drogy, alkohol a vyhovieť jeho sexuálnym návrhom. Keď trpela bulímiou, vysmieval sa jej, až kým neušla na liečenie.

Kesha od roku 2014 bojuje o to, aby mohla zrušiť exkluzívnu zmluvu s vydavateľstvom. Kým to súdy nevyriešia, nemôže Kesha vydať žiadny nový song. Kesha má na svojej strane množstvo osobností, najnovšie jej pomáha aj Lady Gaga.  

 

Speváčka Kesha.  Foto - TASR/AP