BRATISLAVA. Na Slovensku podniká v absolútnych číslach len 100-tisíc žien. Podľa údajov z roku 2014 máme z 596 372 tisíc podnikateľov iba 29 percent podnikateliek. Dôvodov je veľa.

Nie vždy si trúfnu robiť to, čo ich baví. Nie vždy veria, že dokážu rozbehnúť firmu a zvládnuť popri nej rodinu a deti. A nie vždy si veria, že zvládnu mužský svet biznisu a financií. Veľakrát ich až starostlivosť o dieťa prinúti nastaviť si pracovný deň inak a ony zistia, že práve podnikanie im popri možnosti postaviť sa na vlastné nohy dáva aj potrebnú slobodu.

 

 

Program pre začínajúce podnikateľky 

Pomôcť zmeniť pomer mužov a žien v biznise by mohol nový Program pre začínajúce podnikateľky, do ktorého sa môžu ženy prihlásiť do konca septembra. „Do súťaže sa môžu prihlásiť začínajúce podnikateľky zo všetkých regiónov Slovenska, ktoré chcú začať podnikať alebo nedávno rozbehli svoje podnikanie a niečo im bráni v ďalšom rozvoji  - kontakty, strach z presadenia sa na trhu, lokalita pôsobenia, nedostatok zákazníkov, financie, technické znalosti, legislatíva, potreba byť vedená ďalšími odborníkmi na rôzne témy. Vek podnikateľky ani oblasť podnikania nie sú limitované,“ hovorí pre Ženy v meste Tigran Aleksanyan, ktorý má v Slovenskej sporiteľni na starosti Program pre začínajúcich podnikateľov.

Každá žena, ktorá podá prihlášku a do programu sa zapojí, dostane od banky spätnú väzbu na svoj podnikateľský nápad či už rozbehnuté podnikanie.

„Od nás sa dozvie, na ktoré tri veci by sa mala zamerať v najbližšom období. Ženy, ktoré budú vedieť svojou prihláškou presvedčiť banku, môžu pokračovať v ďalšom vzdelávaní, zúčastniť sa na podnikateľských raňajkách, absolvovať individuálny mentoring a súťažiť o ceny v podobe vlogov made by StartItUp a zviditeľnenie medzi 100 000 ľuďmi  - potenciálnymi zákazníkmi,“ vysvetľuje Tigran.

 

 

Podnikatelia vytvorili pracovné miesta

Slovenská sporiteľňa v spolupráci s Nadáciou Slovenskej sporiteľne podporuje začínajúcich podnikateľov od januára 2015, keď začala s programom, ktorý pomáha rozbehnúť biznis obchodným spoločnostiam, živnostníkom či farmárom. „Pomáhame im zostavovať a validovať ich biznis plány, nastaviť si cash flow, overiť obchodných partnerov a konkurenciu a v prípade životaschopných projektov zabezpečujeme ako jedna z mála komerčných bánk, ak nie jediná, financovanie formou úverov,“ vysvetľuje Tigran.

Programom už prešlo 1500 začínajúcich podnikateľov a takmer každý desiaty získal aj financovanie. Podporení podnikatelia doposiaľ spolu vytvorili 280 pracovných miest po celom Slovensku. V roku 2016 bol program pre začínajúcich podnikateľov nominovaný cez Slovak Business Agency do európskeho kola súťaže Európska cena za podporu podnikania. Od septembra rozbehli program pre ženy, ktoré rozmýšľajú o podnikaní. 

 

Prečítajte si aj Connect pomáha ženám rozbehnúť biznis