Osemnásťročná študentka gymnázia v Dubnici nad Váhom Karolína Farská spolu so svojimi rovesníkmi Michalom Karlubíkom a Dávidom Strakom dnes dostali do ulíc Bratislavy tisíce ľudí. Po 17.00 hod. sa Veľký protikorupčný pochod začal v Bratislave na Hviezdoslavovom námestí, pokračoval cez Jesenského a Štúrovu ulicu. Dav neskôr zaplnil námestie SNP, kde bola hlavná časť programu.

 

Foto - TASR

Na protikorupčný pochod prišli tisíce ľudí

Podľa odhadu organizátorov, ako aj príslušníkov bratislavskej mestskej polície, ktorých TASR oslovila, sa pochodu zúčastnilo asi 5000 ľudí. Denník SME prepočíval dav ručne a vyšlo mu číslo 5900.

Na facebooku prejavilo záujem prísť na pochod 11 tisíc ľudí, celkovo prejavilo záujem 21 tisíc ľudí. Pochodovať prišli aj herečky Zuzana Fialová, Kamila Magálová, herci Alexander Bárta či Richard Stanke.

Davu sa z pódia prihovoril herec Maroš Kramár a Ján Greššo, ktorý vyzval vyšetrovateľov, aby nekryli "skutky, ktoré sa nestali." Obaja si zahrali vo filme Únos. V dave bola aj Anna Remiášová, mama zavraždeného Róberta Remiáša. 

K davu sa prihovorila aj Zuzana Hlávková. "Ešte pred rokom som plánovala diplomatickú kariéru, ale musela som odísť, pretože som chcela upozorniť na podvody, " povedala. "To, čo sa stalo nám, sa deje aj mnohým ďalším ľuďom," povedala. "Naučila som sa, že môj hlas, aj keď sa niekedy trasie, má silu a je dôležitý," povedala Hlávková.

„Hlas ľudí je dôležitý nielen pred voľbami, ale stále. Myslím si, že už teraz sa nám podarilo otvoriť väčšiu verejnú diskusiu,“ povedala pred pochodom Karolína Farská pre aktuality.sk. Podľa odozvy sa organizátori rozhodnú, či budú v protestoch pokračovať.

Študenti žiadali odstúpenie ministra vnútra Roberta Kaliňáka, policajného prezidenta Tibora Gašpara, špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika a vyšetrenie káuz Bašternák a Gorila.
 

Foto - TASR

 

Nechceme odísť z krajiny, hovoria študenti

"Sme frustrovaní zo situácie na Slovensku. Tento pochod je venovaný hlavne boju proti korupcii. My ako študenti chceme v tejto krajine ostať. Čo sa tu však deje, odrádza veľa z nás. To, že krajina nemôže prosperovať, je práve tou korupciou," povedal podľa sme.sk spoluorganizátor pochodu Dávid Straka.

Pochod, ktorý je apolitický, podporil prezident Andrej Kiska. „Ak budeme všetci v tejto krajine ticho, nič sa nezmení. Preto vždy vyzývam ľudí, aby boli aktívni, aby sa nebáli slušným spôsobom povedať svoj názor, ak vidia, že sa deje niečo nesprávne. Všetci chceme žiť v slušnej krajine a všetci by sme mali k tomu prispieť,“ vyhlásil deň pred pochodom prezident pre Denník N.

.

Prečítajte si aj Zuzana Petková: Na Slovensku je systém nastavený tak, aby sa nič nevyšetrilo. Musela by nastať chyba v Matrixe