Možno patríte k tým, ktorí tú knihu odmietli v škole – bola povinným čítaním a to sme nemali radi mnohí. Ale možno ste videli film nakrútený podľa tejto knihy. Potom viete, že to je sila! V slovenčine vychádza v novom vydaní vojnový román Na západe nič nové, ktorý vyšiel už  v roku 1929 a preslávil autora takpovediac za noc. V priebehu osemnástich mesiacov ho preložili do 25 jazykov a vyšiel v celkovom náklade 3,5 milióna výtlačkov.

Z pomerne bezvýznamného novinára urobil adepta na Nobelovu cenu za literatúru. Vďaka enormnému úspechu sa pôvodne „novinový“ román teda dočkal aj knižného vydania a v apríli 1930 aj filmového spracovania pod názvom, ktoré dodnes patrí ku klenotom vojnovej kinematografie.

Príbeh sa odohráva počas 1. svetovej vojny na francúzskom fronte. Hlavným hrdinom a rozprávačom je Paul Bäumer. Jeho jednotka je stiahnutá z boja a vojaci odpočívajú v pokojnom zázemí.

 

 

Paul je bývalý gymnazista, ktorý sa spolu so spolužiakmi, pod vplyvom vlasteneckého ošiaľu na začiatku vojny prihlási do armády. Všeobecné nadšenie pre vojnu je také, že ani rodičia neváhajú označiť svoje deti za zbabelcov, ak nemajú chuť prihlásiť sa na vojnu.

Prvé dezilúzie prichádzajú už počas vojenského výcviku v kasárňach, kde šikanovanie a výcvik spôsobujú postupné odľudštenie.
Prichádzajú ďalšie precitnutia, príchod na front a stretnutie s veteránmi. To všetko otvára  Paulovi a jeho spolužiakom oči. Zisťujú, že život na fronte je niečo iné ako výcvik v kasárňach.

Mesiace na fronte ich zmenia na nepoznanie. Zažívajú boje, útoky, utrpenie, zranenia a smrť. Z ich pôvodného nadšenia zostáva len otupený pud prežiť a všetky veľké krásne idey vlastenectva sú preč...

Kniha Na západe nič nové šokovala hlavne svojím reportážnym a dezilúznym štýlom, miestami až podrobným pohľadom na svetovú katastrofu. Podľa motta je kniha pokusom podať správu o generácii, ktorá bola zničená vojnou - aj keď unikla jej granátom.

 

Prečítajte si aj Nebuď hulvát!