BRATISLAVA. Máte pocit, že vás bežný nákup v potravinách vyjde draho? Mýlite sa. Podľa údajov európskych štatistikov patria ceny u nás k tým najnižším v Európe.

„Potraviny a nealkoholické nápoje na Slovensku patria k tým najlacnejším v rámci Európskej únie,“ hovorí analytička Poštovej banky Jana Glasová. Lacnejšie potraviny ako na Slovensku má len sedem členských krajín, dodáva.

Priemerná cena potravín v štátoch Únie je o vyše desatinu vyššia ako u nás, v eurozóne dokonca takmer o pätinu.

„Najťažšie by sa našincom nakupovalo v Dánsku, keďže v tamojších obchodoch sú cenovky na potravinách až o 63 percent vyššie ako u nás,“ hovorí Glasová. O dve pätiny by sme si podľa nej priplatili vo Švédsku. O tretinu drahšie sa nakupuje zase v susednom Rakúsku, vo Fínsku, v Írsku a Luxembursku, dodáva.

 

 

Za nákupmi k susedom

Pri porovnaní s cenami v krajinách V4, to však vyzerá s našimi cenami troška inak – sme totiž najdrahší. „V Českej republike a Maďarsku nájdeme na cenovkách potravín približne o desatinu nižšie sumy ako u nás,“ hovorí Glasová.

V Poľsku sú potraviny a nealkoholické nápoje podľa nej až o 30 percent lacnejšie ako u nás. Za oleje a tuky tu zaplatíme o vyše dve pätiny menej ako v slovenských obchodoch. Ak bývate kúsok od hraníc, tak vycestovať sem za nákupmi sa oplatí, dodáva. „Pri nákupnej turistike však treba brať do úvahy aj náklady na dopravu a vývoj menových kurzov, ktoré nám z usporených peňazí niečo ukroja,“ upozorňuje.

O desatinu nižšie sú však aj ceny potravín v Česku a Maďarsku, dopĺňa Glasová, je jedno kam sa za nákupom vyberieme. V Česku je o niečo drahšie len mäso a ryby.

 

 

Mierne drahšie letoviská

„V Chorvátsku, kam aj tento rok pravdepodobne zamieri väčšina Slovákov, sú ceny potravín a nealko nápojov len o 3 percentá vyššie ako u nás,“ hovorí Glasová. To však podľa nej často neplatí pre obchody v dovolenkových letoviskách.

Len mierne drahšie potraviny – o 4 až 8 percent sú aj v Španielsku, v Portugalsku a Slovinsku. V Grécku si už však za potraviny priplatíme viac – až 16 percent. Vo Francúzsku a v Taliansku až takmer štvrtinu.

Lacnejšie ako u nás je zase v Rumunsku – ceny sú tu nižšie o 28 percent. Menej vyjdú potraviny aj v Bulharsku, kde sú lacnejšie o viac než pätinu.  

 

Prečítajte si aj Za eko, bio a organické potraviny sa platí