Naozaj bude tichý? Na to sú dnes zvedaví všetci Bratislavčania. Úprimne poviem, že neverím. Ak by však predsa len bol, budem rada.

Netuším, kde sa vzala tradícia rozlúčiť sa so starým rokom a privítať ten nový rachotom pripomínajúcim bombardovanie. Hoci ako správna konzerva tradície rada dodržiavam, túto jedinú z duše neznášam a nikdy som si ju neosvojila. A to ani v časoch, keď som nemala psa, deti a skúsenosti s kazačkom, aký začnete tancovať len vtedy, keď vám niekto šľahne pod nohy piráta.

Stalo sa mi to viackrát. Keď sme sa vracali s deťmi od našich, milí susedia z okolitých panelákov nemali väčšej radosti, ako práve vtedy vyhadzovať z okna petardy. Veď Silvester, néééé? Treba sa baviť! Čo na tom, že máte na rukách dieťa a je šesť hodín večer?

Úplne vychádzať z domu v posledný deň roku som však prestala pred pár rokmi, keď nám partička pubertiakov šľahla petardu rovno do okna. Vtedy som ocenila, že sme práve trčali doma a nemuseli sme sa tak vracať zo silvestrovských osláv na spálenisko. Poviem vám, bývať na prvom poschodí v čase Silvestra, je fakt o hubu. Zháňať na Nový rok sklenára a telefonovať do poisťovne tiež. Uff, ešteže povera „Ako na Nový rok, tak po celý rok“ tento raz nevyšla. Úprimne, dosť by ma to nebavilo. Asi by som tam pleskla igelit.

Takže celoročný zákaz používania zábavnej pyrotechniky v Bratislave ma dosť potešil. Aj keď obávam sa, že aj dnes večer sa na sídliskách nájde dosť ľudí, ktorí dajú hlasne najavo, čo si o ňom myslia. No väčšina ho snáď dodrží – na radosť susedov, psov aj vtákov. Napokon, ešte stále zostáva milión možností, ako inak možno osláviť príchod nového roka. Divadlo, tanec, spoločenské hry, pokoj na lôžku s televíznym ovládačom v rukách či polnočná lyžovačka... vyberte si, čo len chcete.

Veď dnes je najúžasnejší deň v roku. Pretože dnes ešte možno fajčiť, piť, jesť sladké, necvičiť, hrešiť, neučiť sa cudzie jazyky, jednoducho zaháľať. Šialenstvo zvané novoročné predsavzatia vypukne až zajtra.

Tak teda šťastný nový rok, priatelia!

 

Prečítajte si aj Už je to tu!