BRATISLAVA. Zaplnená Stará tržnica tlieskala v nedeľu večer najčastejšie skupine Fallgrapp. Osemčlenná formácia odišla zo siedmeho ročníka udeľovania cien Radio Head Awards s najväčším počtom sošiek, získala ich štyri.

Ich debutový album Rieka (vydaný v marci 2014) sa stal Albumom roka i Debutom roka, kapela je víťazom žánrovej kategórie Elektronická hudba a ich skladba Vlasy je Singlom roka 2014.Potešila by aj nominácia

„Vydali sme debutový album a  prvýkrát sme boli nominovaní. Je to úžasná vec, veľmi to pre mňa znamená, pretože sú to sošky za hlasy, ktoré odovzdávajú ľudia, poslucháči, takže sa veľmi teším, že sa hudba, ktorú robím, páči. Bol by som rád aj za jednu nomináciu, toto som nečakal," povedal pre náš web Jureš Líška, zakladateľ a líder skupiny Fallgrapp. Skupina stále koncertuje a pripravuje nové pesničky. „Venujem sa aj iným veciam, ako remixom, produkcii pre iných. Hrávam aj ako DJ. No a ráno o šiestej chodím normálne do práce," dodal  Líška.

Odovzdávanie cien Radio head Awards, ktoré je protipólom cien Slávik a Aurel, sprevádzali kvalitné vystúpenia hudobných formácií, zaujali nás Nikolaj Nikitin Ensemble a Jimmy Pé spolu so speváčkou Tante Elze a komorným orchestrom pod vedením Tóna Popoviča.

Kritici ocenili ako Album roka Morušu čiernu od Jany Kirschner. Ako Hudobný počin roka vyhlásili 40. ročník Bratislavských jazzových dní.


Ocenili Vargu

Cenu za prínos do hudby od denníka N a časopisu .týždeň získal Marián Varga a cenu autorského zväzu SOZA za významný prínos do rozvoja hudobnej kultúry Andrej Šeban, títo páni aj zožali najväčší potlesk a uznanie v sále.  Mariánovi Vargovi odovzdali okrem sošky na pódiu aj jeho portrét od výtvarníka Danglára.  Na otázku novinára Olivera Reháka, čo by radil mladým muzikantom, Varga odpovedal, že sa necíti na to kompetentný a že nie je poštár.Odmietajú v hudbe biznis

My sme oslovili víťazov celkom odlišných žánrových kategórií s otázkami, čo pre nich ocenenie znamená a čomu sa momentálne vo svojej hudbe venujú.

"Toto je naša tretia Hlava, jednu sme už získali s kapelou Čad a jednu s kapelou Vandali. Je to pre nás veľký záväzok, aby sme makali ďalej. Veľa to pre nás znamená. Ukazuje to reálnu silu ľudí za našou kapelou. Robíme to 20 rokov, všetko si vydávame, produkujeme a platíme sami, takže sa ukazuje, že to má zmysel. Zo žiadneho koncertu sme si neuliali ani euro, všetko čo zarobíme, dávame naspäť na nahrávanie. V tom je naša sloboda. Odmietame v hudbe biznis," povedal pre web Ženy v meste Pišta Vandal, (na fotke vľavo), kapela ČAD, víťaz kategórie Hard &Heavy (za album Čertova Kovadlina). Momentálne hrajú ďalšie koncerty a robia nový album s Vandalmi. „Bubeník s basgitaristkou majú bábo, takže sa venujú rozvoju novej generácie,“ smeje sa Vandal.Bratislava Hot Serenaders, Víťaz v kategórii Jazzová hudba (za album Lonely Melody) Bratislava Hot Serenades berú cenu ako satisfakciu za roky  práce. „Orchester funguje vyše 20 rokov, ale je to prvá rádiová cena, kde hlasovali ľudia, takže to sme veľmi radi. Hoci máme už štatistické ocenenia ako platinová a zlaté platne," povedali nám členovia skupiny.Teraz ich čaká druhé turné do Anglicka, kde mali minulý rok veľký úspech. „Veľmi nás to teší, o to viac, že tam máme anglické a škótske publikum. Boli veľmi milí, niektorí chodili z mesta do mesta za nami. Tradícia starého jazzu je tam oveľa silnejšia než u nás. Na Edinburgh Jazz Festival sme vypredali sálu. No a pozývame všetkých sem, do Starej tržnice, 27. marca na Veľký tanečný večer. Krátke čierne jednoduché šaty, čelenka do vlasov, boa okolo ramien, rukavičky, červený rúž a tancujeme celý večer."