Keď bola malá, hrala sa so stavebnicou, hoci dievčatká v jej veku česali a uspávali bábiky. Stala sa vedkyňou. Dnes sa jej dcéra hrá s autíčkami namiesto bábik a učiteľka jej hovorí, že to nie je v poriadku. Ako pred 30 rokmi.

Právnička zisťuje, že používať na vysokej škole oslovenie študentky a študenti sa stále neberie ako samozrejmosť, hoci väčšina študentov práva sú študentky. Keď o rodovej politike hovorí s firmami z pohľadu práva, v praxi to znamená, že dajú zamestnancovi (mužovi) tri dni v týždni home office.

Kvalifikovaná žena v IT priznáva, že na rokovaniach, kde sú len muži a ona, ju vnímajú v prvom momente ako asistentku jedného z nich. Až kým sa neukáže, že sa v obore vyzná.

Prvé košické stretnutie Klubu žien v meste bolo otvorené, hoci sa novinárky a čitateľky predtým takmer nepoznali. Pri degustácii slovenských vín sme prebrali nielen vinárov, ale aj jednu vinárku. Hovorili sme o kuchárkach v školských jedálňach, ale o šéfkuchároch v populárnych seriáloch o varení. A odvetviach, kde pracujú hlavne ženy, ale šéfujú im muži.

Nemuseli sme mať na všetko rovnaký názor, a obľúbeným sa stal pojem feministická piraňa pri debate, kam až treba zájsť. No i tak sme pomerne rýchlo zistili, že sme všetky vyrástli v stereotypoch, proti ktorým bojujeme niekedy len veľmi nesmelo. Väčšinou si povieme, že sa budeme dvojnásobne snažiť a presadíme sa vlastnými schopnosťami.

Keď sme sa stretli, predstavovali sa ženy ako manažér, na konci sme už s úsmevom hovorili o manažerkách. Po stretnutí v klube si ženy v meste začali dávať aj otázky, ktoré si doteraz nedávali.

Je dobré, keď sa seba i druhých začneme pýtať na veci, ktoré sme doteraz akceptovali len preto, že v nich všetci žijeme pridlho. Zvlášť, ak to príde po príjemnej a tolerantnej diskusii aká bola na našom prvom košickom stretnutí. Naše čitateľky nás očarili.

 

Staňte sa aj vy členkami nášho Klubu Žien v meste

 

 

 

Ďakujeme, že ste článok dočítali až do konca. V tejto chvíli už pripravujeme ďalší.

Spoplatnené s PlatbaMobilom.sk.