ESSEN. Domáce zvieratá a ich majitelia môžu byť odteraz v Nemecku pochovaní spoločne na jednom cintoríne. Prvý cintorín otvorili dnes v 3-tisícovom mestečku Braubach v spolkovej krajine Porýnie- Falcko. Druhý cintorín pre ľudí a ich domáce zvieratá otvoria zajtra v Essene. Volať sa bude Náš prístav.  

Nemecká cintorínska spoločnosť takto reagovala na veľký záujem ľudí. „Úloha domácich zviera sa v našej spoločnosti zmenila. Dnes sú už viac partnerom, než len zvieraťom,“ povedala pre nemeckú agentúru DPA Judith   Könsgen.

Ľudia a ich domáci zvieratá budú spojení až v hrobe. Kremácia sa uskutočňuje oddelene.

 

 

Na Slovensku máme jediné zvieracie krematórium v Jabloňovom, Lučenec je prvým mestom s oficiálnym mestským cintorínom pre spoločenské zvieratá. Zvieracie cintoríny chcú zriadiť aj Žilina,či Rimavská Sobota, problém je však nájsť vhodné miesto.

Rovnako je na tom Bratislava, ktorá o cintoríne pre zvieratá uvažuje. Primátor Ivo Nesrovnal má takýto cintorín vo svojom volebnom programe. Zatiaľ ešte nevie, kde by ho mohli zriadiť, mesto má nedostatok hrobových miest aj na pochovávanie ľudí. "Domáce zvieratká sa stávajú členom rodiny, pomocníkom či spoločníkom a ochrancom, preto by malo existovať miesto, kde si každý človek môže v pokoji a pietnej atmosfére na ne spomenúť," povedala podľa agentúry TASR hovorkyňa Bratislavy Ivana Skokanová.