ŠTOKHOLM. Nobelovu cenu za fyziku za rok 2018 získala trojica vedcov Arthur Ashkin (USA), Gérard Mourou (Francúzsko) a Donna Stricklandová (Kanada) za "prelomové vynálezy v oblasti laserovej fyziky". Oznámila to v utorok švédska Kráľovská akadémia vied, ktorá cenu udeľuje.

 

Donna Stricklandová.  Foto - TASR/AP

 

Najstarší laureát v histórii

Arthur Ashkin pôsobiaci v Bellových laboratóriách v americkom New Jersey je vo veku 96 rokov najstarším laureátom v histórii udeľovania Nobelovej ceny. Zaslúžil sa o rozvoj optickej pinzety, ktorá využíva svetelné lúče na uchopenie miniatúrnych objektov, napríklad živých buniek, informoval denník The Guardian.

Gérard Mourou (École Polytechnique Palaiseau, University of Michigan) a Donna Stricklandová (University of Waterloo, Kanada) vyvinuli technológiu, ktorá vytvára ultrakrátke optické impulzy vysokej intenzity. Používa sa okrem iného pri operáciách očí.

Trojica laureátov si rozdelí finančnú odmenu vo výške deväť miliónov švédskych korún (870.000 eur). Cenu si prevezmú z rúk švédskeho kráľa Karola XVI. Gustáva na oficiálnej ceremónii 10. decembra.

 

 

Stricklandová je iba tretia fyzička

Stricklandová je prvá laureátka tejto ceny po 55 rokoch. Jedinými dvoma ženami, ktoré doteraz získali Nobelovu cenu za fyziku, sú Marie Curie-Sklodowská v roku 1903 za výskum rádioaktívneho žiarenia a Maria Goeppertová-Mayerová v roku 1963 za tvorbu modelu atómového jadra.

Nobelovu cenu za fyziku za rok 2017 dostala trojica amerických vedcov Rainer Weiss, Barry C. Barish a Kip S. Thorne za prínos k pozorovaniu gravitačných vĺn. V pondelok vyhlásili mená laureátov Nobelovej ceny za fyziológiu alebo medicínu. Získali ju imunológovia James P. Allison z USA a Tasuku Hondžó z Japonska za objav liečby rakoviny pomocou inhibície negatívnej imunitnej regulácie.

Nobelovou cenou za fyziológiu alebo medicínu sa začala séria udeľovania týchto prestížnych ocenení. V stredu oznámia cenu za chémiu, v piatok za mier a v pondelok za ekonómiu. Cena za literatúru tento rok udelená nebude.