Ukázali to viaceré štúdie. Keď je reč o konkurencii a súťaži, odradí to oveľa viac žien ako mužov. “Dokonca aj muži s najhoršími výsledkami sa častejšie rozhodnú pre súťaž než tie najlepšie ženy,” potvrdila profesorka Alexandra Niessen-Ruenzi z Univerzity v Mannheime.

Spolu s tímom vedcov v najnovšom výskume ukázali, čo tento názor u žien dokáže zmeniť. Ženám ukázali videá úspešných žien. Napríklad tenistky Sereny Williamsovej alebo manažérky Nour Al Nuaimi, ktoré hovorili o tom, ako sa presadili a aký je to skvelý pocit zvíťaziť. Po videách viac žien ukázalo odhodlanie súťažiť s ostatnými a presadiť sa v konkurencii.

S mužskými videami to nefungovalo. Keď ženám ukázali úspešný príbeh tenistu Rogera Federera, rozhodlo sa súťažiť s konkurenciou menej žien. U mužov nemali videá žiaden vplyv.

Ženy potrebujú vzory a to ženské vzory. Tak znie výsledok štúdie z Univerzity v Mannheime. Tie inšpirujú.

Posledný týždeň zaujala najmladšia líderka v dejinách novozélandských labouristov, ktorú postavili do čela strany krátko pred parlamentnými voľbami. Do volieb stranu povedie 37-ročná Jacinda Ardernová. Skôr než mohla ukázať, čo dokáže ako politička, musela sa brániť ako žena. Moderátor Mark Richardson z televízie TV3 sa jej krátko po zvolení do čela strany opýtal, či sa plánuje stať mamou.  

Opýtal sa jej to, hoci novozélandský zákon zakazuje podobné otázky v súvislosti s prácou. Opýtal sa jej to, hoci ešte nie je premiérkou a nie je tehotná. Ardernová sa nedala. Odpovedala, že takáto otázka ženám je v roku 2017 neakceptovateľná.   

Za týždeň od zvolenia Ardernovej zaznamenali novozélandskí labouristi nárast preferencií strany o deväť percent a komentátori píšu o Ardernovej efekte. V politickom súboji ešte neuspela, ale už teraz ukázala ženám, že sa konkurencie nebojí. Aj keď občas útočí nefér.

 

Prečítajte si aj Čierna žena, biely muž