Kto sa viac vyzná v oblekoch? Muži, lebo ich nosia alebo ženy, ktoré väčšinou partnerom radia pri ich výbere?

 „Každý človek má vkus, len sa ho bojí prezentovať a cíti sa zomknutý konvenciami. Muži často neprejavia, v čom sa cítia dobre a radšej sa spoľahnú na svoje ženy. Nevedia si poradiť, hoci je oblek najvyššia forma ako môžu vyzerať dobre. Myslím si, že je to aj neznalosťou, aký oblek na akú príležitosť a neznalosť ľudí veľmi zošnuruje. Mnohí si povedia, že radšej na spoločenskú udalosť nejdú, lebo nevedia, ako sa obliecť a ako sa správať. Je to skoro diagnóza - sociálna fóbia, bojíte sa ísť do spoločnosti, aby ste sa nestrápnili. Pritom stačí pár lekcií, a keď sa veci naučíte, zvýši vám to sebavedomie.“ 

Na vašej stredajšej prednáške o oblekológii (veda o oblekoch) boli aj ženy, ale viac sa pýtali muži. Mení sa ich vzťah k obleku?

„Je to individuálne, závisí to od toho, čomu sa venujú. Pozitívne je, že sa uvoľnila móda a mladí muži začínajú nosiť obleky viac. Elegancia sa začína vracať. Chlap vždy vyzerá dobre v obleku. Niekde som čítala, že muž v obleku je pre ženu to ako žena v spodnej bielizni pre muža. Je proste sexi.“

S čím máme pri výbere obleku najväčší problém?

„Aj muži, ktorí chodia na spoločenské akcie, si nie sú istí, čo znamená, ak majú predpísaný business casual (oblek do práce). Často sa ma pýtajú, aký oblek si vziať na stužkovú, samozrejme, že čierny, keďže je to po 18. hodine. Na významných spoločenských udalostiach stále stretávam mužov v kockovaných alebo fialových sakách, často pokrčených.“

Akú ste mali najhoršiu skúsenosť?

„Najväčší prehrešok je čierny oblek počas dňa. Bola som na pracovnom pohovore, kde mal muž čierny oblek a čiernu kravatu a hovoril mi, ako uspel vo svojej brandži. Možno bol dobrý obchodník, ale oblek ukázal, že nie je gentleman, ktorý má aj spôsoby. Hrozné je aj to, ak si dá muž pod košeľu tielko, v domnienke, že si košeľu nemusí tak často meniť. Neprípustné.“

Čo vás zaujme na mužovi v obleku najviac?

„Rafinovaná kombinácia materiálu a vzorov, naši konzervatívni chlapi sa ešte boja, ale pomaly už vidieť, že nosia žiarivejšie farby. Veľmi dobrá kombinácia je bodkované kravata a páskovaná košeľa alebo bodkovaná košeľa k pásikovému obleku. Do módy sa vracia dvojradové sako a kratšie, vypasované saká.“

Čo slovenskí politici? Vedia nosiť obleky?

„Ja si všímam predvolebné plagáty a aj tam si vždy muži dajú čierne obleky. Viem, že sa raz zahraničný návštevník pýtal, keď to videl, či niekto umrel, keď sú všetci v čiernom. Ešte horšie je, keď sa nechávajú fotiť len v košeli a v kravate. To je ako by boli v spodnej bielizni, ako keby sa politička fotila v spodnej bielizni a šperku, lebo kravata je mužský šperk. Oni si myslia, že ľudia ich lepšie vnímajú v rozopnutej košeli a sú im prístupnejší. Je to len odraz stavu našej spoločnosti. Ak si musia dať politici dole sako, aby boli bližšie k ľuďom a znížiť sa k ním, tak ani oni neovládajú spôsoby.“

Máme najlepšie oblečeného politika?

„Prezident Andrej Kiska. Videla som ho na inaugurácii, aj počas prejavu v parlamentu. Má vždy na mieru ušitý oblek, ktorý mu výborne sadne, nie je nikdy pokrčený a je vidieť, že sa aj vie správať k ľuďom. Aj prvá dáma bola dokonalá.“

Ako sa dá dostať k oblekológii?

„Odevníctvu sa venuje od strednej školy, asi 15 rokov intenzívne, aj sama šijem. Študovala som dejiny odievania a potom dejiny umenia. K vede o oblekoch som sa dostala aj vďaka tomu, že moja mama je pánska krajčírka, je to stará škola, akú už dnes nevidíte, osobný prístup v konfekcii neexistuje. Muž si dnes kúpi oblek za 300 eur a stačilo by prihodiť 200 eur, a bol by na mieru. Máloktorý muž má pritom konfekčnú veľkosť a je to na obleku vidieť.“