Priemerný človek má na hlave približne 140 000 vlasov

Samozrejme, presné číslo je u každého iné – závisí od počtu folikulov, teda vačkov s vlasovou cibuľkou, ktorý je daný ešte pred narodením.

Z jedného folikulu vyrastá vždy len jeden vlas. Najprv prejde fázou rastu, potom fázou pokoja a nakoniec vypadne, aby uvoľnil miesto pre nový. Denne ich takto stratíme približne 50 až 120, ale vekom sa tento cyklus spomaľuje a rastová fáza sa skracuje. Preto si starší ľudia nedokážu vypestovať rovnako dlhú hrivu, na akú boli zvyknutí v mladosti. 

 

Vlas je z 95% tvorený bielkovinami

Pod pokožkou hlavy sú ukryté folikuly, v ktorých nájdeme vlasové korene. Tá pekná, viditeľná časť nad hranicou kože, o ktorú sa pravidelne staráme, sa nazýva stvol. Pri 140-násobnom zväčšení na elektrónovom mikroskope vyzerá takto:

Zdroj: Framepool.com

 

V priereze stvola vidíme jeho základné vrstvy: dreň, kôru a kutikulu. Kutikula má funkciu ochrannej bariéry proti vplyvom z vonkajšieho prostredia. Pri nesprávnom zaobchádzaní s vlasmi sa môže poškodiť a odhaliť vlasovú kôru, ktorá tvorí prevažnú časť vlasu. Jej základným stavebným materiálom je bielkovina keratín. V celom vlase zastáva až 95 % masy. V dreni je uchované farbivo melanín.

 

Všetky farby vlasov sú kombinácia čiernej a žltej

Sfarbenie pokrývky hlavy závisí predovšetkým od množstva, charakteru a rozmiestneniu pigmentu, teda farbiva, vo vlasovom stvole. Vlasy zafarbujú dva typy pigmentu zvaného melanín – čierny a žltý. Všetky farebné odtiene vznikajú ich rôznymi kombináciami. Najbežnejšia farba vlasov je preto čierna a najmenej častá je ryšavá. Tá býva dedičná.

A čo šedivenie? Je spôsobené postupným znížením tvorby melanínu a hoci je znakom starnutia, neznamená to, že prvý šedivý vlas vás oficiálne vyradil do starého železa. V skutočnosti, najčastejšie začíname šedivieť v treťom alebo štvrtom desaťročí života a záleží to najmä na genetickom dedičstve po rodičoch. V niektorých rodinách ich členovia úplne zošedivejú veľmi skoro, inde sa naopak šedivenie vyskytuje len vzácne, hovorí MUDr. Veronika Manduchová

 

Foto - Yourdailytrends.com

 

Najlepšia starostlivosť o vlasy je kvalitná strava

Totiž, zdravý rast a krása vlasov je závislá na príjme vitamínov D, C, B komplex, železa, bielkovín a sacharidov.

Doplnenie železa môže byť kľúčom k obnoveniu rastu vlasov. Železo zabezpečuje prenos kyslíka do buniek v celom tele, a tak podporuje aj funkciu vlasových folikulov. Nájdete ho v tofu, šošovici, fazuli, špenáte, slivkách či hrozienkach a v chudom hovädzom mäse.

 

Ďalším dôležitým zdrojom obživy sú vitamíny radu B. Zabraňujú vypadávaniu vlasov a zvyšujú ich pevnosť - niacín (B3) podporuje krvný obeh. Vitamín B5 podporuje nadobličky, ktoré pomáhajú stimulovať rast vlasov. Biotín (B7 alebo H) obnovuje aktívne vlasové folikuly a kyselina listová (B9) pomáha všetkým tkanivám v tele rásť, pretože sa podieľa na syntéze DNA.

Pre ich doplnenie si môžete vziať tabletu B-komplexu, ale do jedálnička môžete zaradiť viac zelenej zeleniny (špenát, brokolica, ružičkový kel, avokádo) a orechov, huby, vajcia, hovädzie a kuracie mäso.

 

Zabrániť vypadávaniu vlasov a zvýšiť ich pevnosť môžete, ak si zoberiete jednu tabletu vitamínu B-komplexu alebo biotínu denne. 
- MUDr. Veronika Manduchová

 

Mali by ste dbať aj na prísun vitamínov D, C a minerálov zinok, selén a horčík.

 

Keďže vlas je tvorený najmä z bielkovín, ich nedostatok v strave môže tiež spôsobiť vypadávanie a slabnutie. V živočíšnych zdrojoch je ukrytých všetkých deväť základných aminokyselín, rastlinné zdroje obsahujú vždy len niektoré, preto je dôležité mať pestrú stravu.

 

Sacharidy sú zase primárny zdrojom energie pre bunky v našom tele, preto ak ste na ketogénnej diéte, vylúčite z jedálnička múku alebo nejete dostatok ovocia, môžu začať folikuly strácať energiu a nedokážu vlas vyhnať do takej dĺžky, ako by ste chceli.

 

Foto - Shutterstock

 

Vlasy si ničíme nevhodným alebo prehnaným stylingom

Pekný účes je určite dôvod na radosť pre každú z nás, ale ak si ho robíme príliš často, vlasy pri tom doslova trpia. Pre zachovanie čo najdlhšieho zdravia našej pýchy by sme mali obmedziť žehlenie, silné spínanie do gumičky, natáčanie aj silné kefovanie.

Chyba, ktorú robíme asi všetci, je tiež sušenie fénom alebo používanie príliš horúceho vzduchu. Poškodzujeme si ním kutikulu, čím vlas oslabíme a ohrozíme.

 

Namiesto toho jednoducho vlasy do uteráka zabaľte. Absorbuje nadbytočnú vodu a vaše vlasy vyschnú rýchlejšie bez toho, aby ste ich poškodili počas sušenia.
– MUDr. Veronika Manduchová

 

Nevhodná je aj aplikácia hrubej vrstvy gélu alebo opakované farbenie.

 

Každodenné umývanie vlasov nie je vhodné

 

Príliš veľa prípravkov totiž škodí vlasom viac, ako všetok prach okolo vás. Interval šampónovania by mal byť dvakrát týždenne, pričom vlasy je ideálne umývať každé dva až tri dni. Jedno umytie teda pokojne nechajte na čistú vodu.

Počas umývania musia byť vlasy úplne mokré, nie len vlhké, pretože prípravky by strácali účinok. Nezabudnite sa poriadne postarať aj o pokožku hlavy, pretože často máme tendenciu venovať sa len končekom vlasov.

 

Dôležitejšie je dobre si umyť pokožku hlavy vlažnou vodou a teda aj korienky, pri ktorých sa vytvára mazivo - to znečisťuje vlasy najviac.
- MUDr. Veronika Manduchová

 

Správne vyčesávanie kefou z ešte vlhkých alebo mokrých vlasov vás zase zbaví vypadnutých kusov aj zvyškového prachu a nečistôt.

 

Foto - Shutterstock

 

Časté strihanie neovplyvňuje rast vlasov

Je to aj dlho zaužívaný mýtus, ale žiaľ, nepravdivý. Strihanie nemôže urýchliť ani inak ovplyvniť rast, pretože je daný geneticky.

 

Pokiaľ je plešatosť daná geneticky, nevieme ju odstrániť natrvalo

Toto je informácia určená najmä pre pánov a hoci je nepríjemná, dobrá správa je, že väčšinou vypadávanie vlasov spôsobujú iné faktory. Nedostatočný prísun živín, ktoré sme už spomínali vyššie, hormonálne zmeny, stres. Málo známa je aj reakcia vlasov na akútne zápaly a horúčkové ochorenia - po chrípke, infekčnej mononukleóze, angíne či zápale močových ciest je bežné pozorovať zvýšené vypadávanie.

Zdroj - Forcapil

 

Zdroj - Forcapil

 

Obmedzte nadmerný styling a dodržiavajte zásady správnej životosprávy. V prípade podozrenia na ochorenie navštívte lekára. Používajte kvalitné prípravky určené pre váš typ vlasov a na ich výživu použite Forcapil Lotion s obsahom potrebných vitamínov a aminokyselín.

Zdroj - Forcapil

Vaše vlasy ocenia správnu starostlivosť a odvďačia sa vám pružnosťou a hodvábnym leskom.